62 krachtdoorzicht en beleidzich kwalijk scheen te kunnen gewennen aan de eenvormigheid eencr geregelde dienstbe trekking, en wiens levensloop derhalve in menig opzicht gelden mag als een tegenhanger van dien der meeste Mili taire Ingenieurs uit deze eeuw. In een goed-geordenden Staat nu mogen mannen van Vleertmans stempel slechts bij wijze van uitzondering op prijs te stellen zijn, wij kunnen echter geenszins onze vrees verbergen, dat juist die stelselmatige regeling van dc dienstverplichtingen in elke staatsbetrekking ook meer en meer leiden zal om den Militairen Ingenieur te vormen lot het tegenbeeld van den Civielenterwijl wij voor ons er groote waarde aan zouden hechten, indien van staatswege bij den eersten zelfstandigheid in denken cn han delen evenzeer werd aangemoedigdals men zich te recht beijverd heeft hem aan zorgvuldige raming cn naauwkeurige verantwoording te bindentwee eigenschappendie daar entegen bij de ondernemingen van bijzondere personen niet zelden geheel op den achtergrond verdrongen worden, en toch in 't belang der maatschappij zoo hoogst onontbeerlijk zijn. Reeds in den Jaargang voor 1852 lieten we onze voorliefde doorstralen voor mannendie zelfstandig met oor deel en vaardigheid welen te handelenhet dacht ons niet ongepast, thans voor de lezers van dit Jaarboekje cenc vluch tige schets van het leven eens mans te ontwerpendien we geenszins als voorbeeld van den Militairen Ingenieur kunnen huldigen maar wél nevens van den Corpot mogen hoogachten om de onvermoeidheidde besluitvaardigheid cn 't beleid waarmee hij gedurende zijn langdurig zwervers-leven de ge wichtigste diensten aan zijn vaderland en daarmee bevriende mogendheden bewees. Zoodanige schels kan ook wellicht tevens, beter dan tal van dorre en gerekte vertoogen, voor den zich in ons midden ontwikkelenden krijgsman genoeg zaam licht verspreiden over de eigenaardigheden van het krijgsleven in het voormalig Gemeenebest der Vereenigde Nederlanden om hem tot ecne billijke waardeering van het voorheen en thans te leiden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 128