65 Onze Vlfertman nu, die bij zijnen doop den voornaam Willem ontvingzag op den l*lc" Aug. 1658 het eerste le venslicht, en zijn vader, zelf Officier in Slaatschc dienst, liet er volgens de gewoonte dier tijden geen gras over groeijen alvorens hij den knaap als Kadct deed inschrijven; geen wonder dan ook, dat deze reeds in zijn veertiende jaar onder den Graaf van Königsmark droeviger gedachtenis nin de werkelijke krijgsdienst optrad. Naar 't schijnt onderscheidde hij zich onmiddellijk door zijn beleid en onvertsaagdheid en werd hij bij voorkeur gebezigd tot verkenningen en der gelijke werkzaamheden, gelijk dan ook in I6/0 bij tbeleg van Naarden door Prins AY illem 111 het gev al w as. Y er- volgens vergezelde hij het Staatsche leger naar Bonn, en werd acht dagen vóór den veldslag van Seneffe in 1074 lot Vaandrig bevorderd. Ook in dezen slag kweet hij zich zoo uitmuntend van zijnen plicht, dat men in 1076, bij de voordracht om hem tot Luitenant te bevorderen, op het daarbij door hem gehouden gedrag terugkwam. Onder 't oog eens aanvoerdersover wiens krijgsbeleid de be roemdste legerhoofden van dien tijd van verbazing stonden opgetogen scheen den wakkeren jongeling een ruim en roem rijk verschiet geopend; doch na t sluiten van den Nijmeeg- schen vrede in 1678 werd zijn Regiment ontbonden, en moest hij trachten zich op eene andere wijze eencn weg te hanen. Wél bood men hem aan, als Kapitein der Infanterie naar de kust van Guinee te gaan, en nam hij zelfs dit voor stel aanvankelijk willig aan; maar ingewonnen berichten nopens de ongezondheid der luchtstreek, en wellicht ook om standigheden van meer innigen aard, deden hem hesluiten voor het aanbod te bedanken, waarop hem eenvoudig zijn eervol ontslag uil de dienst verleend werd en hijschoon van de fortuin schaars bedeeldzich aan eene raffinaderij te verbinden wist. Tot 1684 leefde hij nu te Amsterdam en 1') Wü zullen ilcn lezer wel niet lichncven le herinneren, dal in 1672 Königsmakk zich bij de rerdediging der Hollandsche Waterlinie kennen deed als een der poverste bevelhebbers.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 129