66 duizend gulden en een Uvintig-duizend gulden op hand. Met voorkennis van Willem III zeiven, neemt hij dan ook deze laatste som in ontvangst van den Markies de Barbé- zieux, die door Looewijk XIV na den dood zijns vaders, den zoo hardvochtigen Louvoismet de zaken van Oorlog heiast was; doch werpt hierop zoo spoedig doenlijk het mom af, verheugd van den aanslag verijdeld'en zijne beurs ge vuld te hebben. Voorzeker zou tegenwoordig elk Officier door zoodanige handeling meenen alle gevoel van kieschheid met voelen getreden te hebben, of althans de handgift, hel loon der dubbelhartigheidtot geenen prijs voor zich zeiven willen behouden wij moeten echter tot ons leedwezen be tuigen dat zoo loffelijke fijngevoeligheideen sieraad der ware beschaving, in de krijgsgeschiedenis van vroegere eeuwen slechts hij uitzondering wordt aangetroffen. Thans ruim van geld voorzien en aan 't geregeld krijgsmans leven zich kwalijk kunnende gewennen, vroeg Vleebtman om een eervol ontslag uit zijne betrekking, ten einde zich be paald voor buitengewone diensten, als die van Koerier en dergelijke, beschikbaar te kunnen stellen. Hij vertrok dan ook kort daarop naar Conslanlinopel om de tijding over te brengendat de Koning van Engeland en Hunne Hoogmo- genden de bemiddeling lusschen het Weener Hof en de Porie hadden op zich genomen. Van zoodanige winstgevende zen dingen waarhij hij ook niet zelden de persoonlijke belangen der vreemde bevelhebbers in onze dienst schijnt behartigd te hebbenkweel hij zich steeds naar aller genoegen tot dat de vrede van Rijswijk in 1697 hem naar eene andere be trekking moest doen omzienHij versmaadde dan ook geens zins het aanzoek van den Burgemeester van Amsterdam de Vicq om diens zoon op eene reis door zuidelijk Europa te begeleiden en hierbij wist hij zich zoodanig van de gunst diens burgervaders te verzekerendat deze hemdie trou wens middelerwijl alweder de Slaatsche troepen op een tocht naar Itolslein vergezeldein 1700 het ambt van Sluis wachter der Kolksluizen te Amsterdam bezorgde, eene be-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 132