68 onder Boufflers in deze vesting gekomen en bij den Grave van Nassau den toen maligen Gouverneurter maaltijd aangezeten ziet Vleertman in allen ernst -zijn leven bedreigd: men meent toch in hem een verspieder te herkennendie de Frauschen vóór de stad geleid heeft het opgeruide graauw dringt met ontbloote messen het huis van den Gouverneur binnenen eerst nadat de bezetting onder de wapens gekomen en Vleert- man te zijner eigene beveiliging in hechtenis genomen was bedaarde de opschudding. De Burgemeesters stelden hem voorts na een vormlijk onderzoek weder op vrije voeten en getuigden in de nieuwsbladen zijne onschuld; maar als gewoonlijk het geval is Yleertman had geruimen tijd werk eer hij ook bij de weidenkenden de achting herwondie ze hem vroeger hadden toegedragen. Bewees hij in 1702 vóór Keizersweert en later onder Coe- doorn in Vlaanderen belangrijke diensten aan 't leger, zoodat hij gezegd wordt in dat jaar twaalf belegeringen' en verove ringen te hebben -bijgewoondzoo geraakte hij echterna een korten uitstap naar de zijnen onverwachts in groot ge vaar van door den vijand Ie worden opgelicht. Te Boxmeer toch., waar hij met een Hannoversch Officier vernachtte, werd de herherg plotseling door negentien Fransehen over vallen de tijdige waarschuwing van den waardstelde hem in slaat het huis eenigermate tot krachtdadige weerbieding in te richten en de aanvallers te doen afdeinzen. In 1705 woonde hij 't beleg van Bonn bij, en zag zich daarbij vooral belast met de zorg voor den toevoer der munitie. Zijne eer lijkheid vertoonde zich toen in 't helderst licht, daar hij, tegen cene ruime belooning aangezocht tot het leekenen van bewijzen van ontvangst van goederendie niet geleverd waren., niet alleen het aanbod met afschuw verwierp; maar tevens niet ruslte, alvorens hij den toeleg geheel doorgrond had., en toen ook hart genoeg bezat tegen den bevelvoe renden Officier op te treden van wien de zaak was uitgegaan, en diens bestraffing door te drijven. Deze handelwijze, waarop ook wij met nadruk wijzen., nu zoovaak angstvallige, cenen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 134