75 werd hem eene verkenning van de bewegingen en getalsterkte der Fransche legers opgedragen zijne narichten waren van dien aarddat de Bondgenoolen besloten nabij Oudenaarde den veldslag te wagen waaraan de Nedcrlandsche troepen onder den jeugdigen Jan Willem Fmso een zoo beslissend aandeel- hadden. Ook van dezen slag bracht Yleertman de tijding naar 's l/age over; maar, steeds even onvermoeid, snelde hij naar 't leger terug om bij het beleg van Rijssel werkzaam te wezen. Hierbij verkeerde hij een oogenblik in t ernstigst gevaarmet twee Ingenieurs in de loopgraven overleggende hoe 't best eene brug over de gracht der vesting te slaanzag hij de plek van hun verblijf plotseling aan een hevig worpvuur van den waakzamen vijand blootgesteld, en wel aan een zoo sterk, dal de mijn, waarin zij zich be geven hadden instortteéén der Ingenieurs kwam om het leven en Yleertman moest met den anderen door de toe gesnelde loopgraaf-arbeiders worden uitgegraven. In 'tvol gend jaar bevond hij zich vóór Gent en Doornik op zijnen posten woonde hij ook den slag van Malplaquel bijwaarvan hij weder het schriftelijk verslag aan Ilunne Iloogmogcnden overbracht die hem op nieuw met een geschenk vereerden. Ook in 1710 bewees hij uitstekende diensten hij de belege ringen van MonSj DouayBelhune, St. Venant en Aire; en in 1711 was hij 'twien toen de Fransehen ecnen aanslag op Haerlebeke ondernamen opgedragen werd in aller ijl de bevelhebbers van Meenen en Korlrijk te waarschuwen op hunne hoede te zijn. Na nog beide plaatsen zoo veel doen lijk van krijgsvoorraad voorzien te hebben werd hij bij den terugkeer door eene Fransche partijgangers-bende opgelicht. In 'tbezit van een.vrijgeleidedacht hij zich-hierdoor uit alle moeijelijkheden te kunnen redden; doch een Majoor, die mede in der Franschen handen gevallen was, nöemde hem onvoorzichtig hij zijnen naam, en de aanvoerder der benige, verheugd iemand in zijne macht te hebbendie den zijnen zoo veel afbreuk deed, en waarvoor hij althans een goeden losprijs bedingen kon, hield hem zeven weken gevangen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 139