1ÏET METALEN KRUIS. Welaan Te Wapen op de dringende bede van uwen Vorst Te wapen voor de zaak van orde en regt. Te wapen onder ootmoedig en biddend opzien tot den Almagtigen Gun, die Nederland en Oranje zoo dikwerf uit de grootste gevaren gered heeft. Proclamatie van Koning Willem I, op den Sden Oc tober 1830. Al slaat de vaderlandsliefde en geestdrift velen onzer nog levendig voor den geest welke bij de trouw gebleven be volking der Noord-Nederlandsehe gewesten opgewekt werd, toen Z. M. Wiliem I op den b'lc» October 1850 de kreet te wapen hooren liet; allengs is er een nieuw geslacht groot geworden, een geslacht, dal in die geestdrift niet heeft kunnen deelen dat alleen uil de geschiedenis de be langrijke gebeurtenissen dier dagen heeft leeren kennen en voor dat geslacht moet hel gewis heilzaam en nullig wezen het aandenken aan die dagen te verlevendigen. Niet alleen voor dal geslacht is dit noodigmaar ook voor de zulken moge hun aantal gering zijn die door de wel daden van een langdurigen vrede ingedommeld, de krijgs dienst als een drukkenden last voor den Staatden krijgsman als een nutteloozen leêglooper, .de schutterij-oefeningen als. een tijdroovend poppenspel zijn gaan beschouwen, en die in hunne zalige dommeling liefst geloof slaan aan den eeuwi gen duur des vredes of, zoo zij zich den oorlog al als eene mogelijke zaak voorstellendan toch het kleine Neder land te nietig en te zwak wanen om zijn onafhankelijk volksbestaan gewapenderhand tegenover sterker naburen te handhaven. Volks-énergie zonder inmengsel van krijgsmans-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 146