85 sen van de grootte zijner legers en vloten, dan wel van «de natuurlijke gesteldheid van den grond, van den geest «des volks, van de bekwaamheid der regeerders." Van den geest des volkshierop willen wij een hijzonderen nadruk gelegd hebbenalles wat op dien volksgeest in den hier be doelden zin gunstig werken kan, moet ieder Vaderlander welkom zijnen hijdie het eerst op den inval kwam om als middel daartoe het Metalen Kruis uit zijn nederigen' schuil hoek vóór te roepen, maakte zich even verdienstelijk als toen hij als Lancier-Onderofficierdat kruis verwierf. Kun nen wij het onze tot het bereiken van zijn edel doel hij - dragendoor anderen te doen beseffen dat het pligt is zijne pogingen krachtdadig te ondersteunen wij willen daarvoor gaarne ons lelhoutje onder het opgerakelde vuur stoken. Herinneren wij ons dus vooreerst kortelijk de ge beurtenissen die aan 't Metalen Kruis het aanzijn gaven. De Belgische omwenteling had de Zuidelijke gewesten van Nederland vijandig tegenover de Noordelijke geplaatst. De brokstukken van ons leger waren voor zoo ver zij trouw aan den Koning bleven uit de oproerige provinciën terug getrokken. Laat ons het niet loochenen en trouw de waar heid huldigen zij waren ontmoedigd en gedesorganiseerd vooral de goederlieren maar dwaze pogingen der Overheid om hel oproer met zachtheid te bedwingenom de opstan delingen als afgedwaalde broeders te beschouwen om hen wél te dreigen maar niet krachtdadig te bestrijden gevoegd bij de ontrouw der Belgische Officieren en Soldaten die de gelederen van ons leger verlieten ten einde zich aan de zijde hunner oproerige landgenootcn te scharenhadden deze ontzenuwing gewrocht. In dezelfde mate waarin het moreel onzer troepen verminderd was in dezelfde mate was de over moed der opstandelingen gestegendreigend was de houding die zij tegenover de Noordelijke gewesten aannamendrin gend werd het noodig hierin te voorzien. Het verzwakte en uit zijn verband gerukte leger alleen was hiertoe niet toe reikend wél waren onverwijld ijverige pogingen in 't werk

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 149