8b waarop hij door daden zijne liefde voor den gehoonden Vorst kon bewijzenen naauw was dat oogenblik aangebroken, of aller handelingen overtroffen verre de schoonste ver wachtingen. Reeds hij den aanvang van den opstand hadden vele Schut terijen zich vrijwillig aangeboden om buiten hare gemeenten dienst te doen; weldra stond de mobiel verklaarde eerste ban der Schutterij gereed om naar de bedreigde grenzen te snellen. Groot was het aantal vrijwilligers uit alle standen der maatschappij die onverwijld den anders zoo weinig ge- zienen soldatenrok aantrokken. Rusteloos was de bedrijvig heid die overal heersehte. Hier vormden zich de Studenten der Hoogescholen tc Leiden, te Utrecht en te Groningen, die bloem onzer Natie tot vrijwillige Jagerkorpsen of Flankeurs, waaraan zich de Kweekclingen der DeventerscheFranekersche en Amsterdamsclie Athensea aansloten. Ginds rigtte de even vurige als Vaderlandminnende van Dam van Isselt zijn korps vrijwillige Jagers op. Elders.stroomden de Noord-Ilollandsche vrijwilligers zamen om onder de leiding van Rookmakers oen korps Buksjagers te vormen terwijl die van Noord-Brabant zich met hetzelfde doel onder von Geusau schaarden. In de gelederen der zoo zeer versmolten Kavallerie zag men een groot aantal vrijwilligers uit de hoogste standen der maat schappij plaats nemenom zich met de grootste toewijding aan krijgstucht cn orde aan alle moeiten en ontberingen van de dienst te onderwerpencn omop eigen kosten uitge rust, op eigen strijdros gezeten, cfe sabel of lans voor Vaderland en Koning te voeren. Zelfs vormden zich geheele korpsen vrijwillige Ruiterij te 's Gravenliagete Amsterdam, te Utrecht en in Zeeuwsch Vlaanderen. Ook de Artillerie kreeg ruimschoots haar aandeel op de wallen der grensves tingen oefenden zich weldra onze Artillerie-Schutterijen met rustelooze voortvarendheid en onafgebroken volharding in de moeijelijke en bezwarenvolle bediening van 't geschut; terwijl bovendien te Gorcum een bataillon vrijwillige Artille risten zamengesteld werd uit de zoodanigen die vroeger bij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 151