88 heldenfeiten trouw aan de overeenkomst met zijne brave makkers gesloten, verkiest hij den eervollen dood boven de vernedering der Nationale Vlag. Naauw is de rouwmare vernomen, of de aandoening, welke zijne grootsche zelfop offering verwekt, wordt verdrongen door de wélverdiende hulde aan zijne a«scheen zamen blazen zij bet vuur der geest drift nog meer aan. Zijn naam zweeft op aller lippen, zijne daad wordt door allen toegejuichtzijn voorbeeld ontvlamt alle gemoederen! Het rood en zwart, de kleuren van 't Amsterdamsche weesbuisdat den algemeen betreurden en met zoo veel rcgt gevierden zeeheld het gemis zijner ouders had trachten te vergelden het rood en zwart siert met het Oranje zamen aller borsten en hoeden als om te ge tuigen, dat elk bereid is voor den geliefden Oranje-Vorst op 't voetspoor van van Speyk alles veil te hebben. Ohet doet het harte goedin onze dagen van koud en berekenend egoïsmuszich nog eens te verplaatsen in die dagen van zelfverloochening en geestdriftin onze dagen van hoeveel host hel terug te denken aan die dagen van wat lean ik voor mijn land doen Men vergeve het den krijgs man die onder bet doorbladeren der geschiedenis gaarne bij de herinnering aan zulke dagen verwijlt, wanneer bij zich daarbij eene soms bittere zinspeling op den thans zoo geheel anderen geest van velengelukkig niet van allenlaat ont vallen. Hij deelt het lot van 'tvoorheen gevierde meisje, dat vóór haar huwelijk zoo veel innige betuigingen van standvastige liefde van haren minnaar ontvingen dat thans als huismoeder, nu hare verdiensten veel grooter zijn, daar zij met rusteloozen ijver en bekrompen middelen voor haar gezin arbeidt en zorgt nogtans door den echtgenoot ver waarloosd wordt. En dat dan de huismoeder eens zuchtals zij na eene nachtwake aan de sponde van haar kroostnog de onverschilligheid van haren echtvriend inoogst; dat haar oog een traan ontrolt met de woorden: nis dit nu die in nige liefde, welke gij mij zoo herhaaldelijk beluigdet" Och wie zal het haar kwalijk nemen Maar dezelfde huis

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 154