89 möeder zal, wanneer de echtvriend krank is en hare hulp behoeft, al het geledene verdelenmet de grootste toewijding zal zij slechts aan zijne vroegere liefde en haren pligt her denken; niets zal haar te zwaar vallen om hem hij te staan. Alzoo ook de krijgsman; daarom, men vergeve het hem. Doch" zoo hoor ik dunkt mij eene stem fluisteren «wat deed de krijgsman van beroep in die dagen? Immers de «volkswapening moest juist eene vergoeding geven voor het «ontoereikende van zijnen steun; al het hier vermelde ge- tuigt voor den Vaderlandslievenden geest der Natiemaar bewijst niets voor de diensten van 't eigentlijke legerKon men altijd op de Vaderlandsliefde der ingezetenen rekenen, dan werd de steun van het leger overbodig en daar dit vermoedelijk' in Nederland altijd zoo zijn zal, zoo zijn ook alle uitgaven voor het leger in vredestijd nutteloos Wat hij deed? Wij zullen het u zeggen. Hij vertienvou digde zich om toch maar aan alle eischen te voldoenom orde en éénheid in den chaos te brengenom eerst de kost bare bouwstoffen der volkswapening voor hare bestemming te fatsoeneeren en verder als de cement te wezen die haar onderling vast verbinden zou. Dit was zijne taakmen boude het wél voor oogen dit zal altijd zijne taak wezen, en daar de oorlog wel eens onverwacht uitbreekt, is het nog al zaak er in tijds op bedacht te zijndat men de bouwstoffen der volkswapening in vredestijd voorbereide dat men ze al vast eenigzins ten minste fatsoeneere, dat men vooral ook voortdurend voor een behoorlijken voorraad goeden cement zorge om niet door de gebeurtenissen overvallen te worden en niet al dadelijk bij den aanvang onherstelbare verliezen en nadeelen te lijden. Menige Vaderlandslievende stem heeft zich reeds waarschuwend aldus doen hooren o moge nimmer het te laat den al te gerusten Nederlander in de ooren donderen. Wij hebben het gezegd, de geestdrift, waarmee elk, die de wapens voeren konzich vrijwillig onder den Oranje-vaan schaarde, was onovertrefbaar schoon; toch zou al die

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 155