95 voortreffelijkheid. Vader en zonen wilden het weten of dat leger bereid was voor het regt der Dynastievoor de he it langen des Lands, voor de eer des Volks de veldheerspluim van Oranje te volgen lot in de vuurkolk des oproers. De Ieger-afdeelingen bij Rijen vereenigdtoonden op dien schoo- u ncn dag door ondubbelzinnige teekenen dat zij daartoe be- reid waren. De bezetting van 's Hertogenbosch de Derde Divisie bij Eindhoven en de Reserve-Divisie bij Rest en cc Oirsehot. op de volgende dagen met het Vorstelijk bezoek vereerd deden dezelfde gezindheid blijken. De Prins van «Oranje ontmoette wel bier en daar een ernstig gelaat, maar bet minst eerbiedige woord dat zich hooren deed was ci Vooruit of naar buis!" en waar bij gelegenheid had ge- vonden tot een openhartige toespraak, daar boorde men den «een tot den anderen zeggen: Hij is nog dezelfde". De Koning keerde naar de Hofstad terug met de volkomene overtuigingdat bet leger in den aanstaanden strijd voor «bet regt en de eer van bet Vaderland, geen anderen aan- voerder verlangde dan den beid die daarvoor gestreden had bij den Viersprong en bij Waterloo. Toen volgde op «den 29slc" Julij bet Koninklijk bevelschrift: «Onze be- minde zoon de Prins van Oranje zal het Opperkommando a over onze Krijgsmagt aanvaarden en zich onverwijld aan ii hel hoofd van het leger stellen." De geestdrift hierdoor ontstaan deelde zich als eene vlam- mende kruidloop mede en in den avond van den Eersten Augustus werd langs geheel het Oud-Nederlandsche frontier ii van de Schelde tot de Maas de leuze van den dag geboord vereenigd met de Oud- Nederlandsche leuzeVoorwaarts, ii ii met God voor Vaderland en Oranje!" VoorwaartsHet nationale leger zou dus niet slechts ge bezigd worden tot verdediging van den Vaderlandsclien grond; het zou zelf tot den aanval overgaan. Voorwaar een schitterend blijk van de degelijkheid der oefening in den kortelings vervlogen tijd aan de zaamgevloeide scharen ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 159