geven en van het vertrouwen dal de in krijgszaken ervaren Prins van Oranje in zijne nog jonge troepen stelde. En dat dit vertrouwen billijk was, de uitkomst heeft het geleerd. Gaarne zouden wij onze legermagt thans met de verbeel ding volgen op dien veldlogtwelke den roem onzer wapens herstellen en aan geheel Europa loonen zouhoe onverdiend de smaad was door de schandelijke lasteringen der Belgische dagbladen op den Oud-Nederlandschen volksaard uitgestort gaarne verwijlden wij bij het strategisch beleid van den Opperbevelhebberbij den moed en de krijgstucht zijner troepen: hij hunne volharding in 't dragen van vermoeije- nissen in de warme Augustus-maandbij de uitstekende blijken van dapperheid door velen hunner gegeven gaarne vlochten wij een lauwerkrans om de slapen dergenen die hunne Vaderlandsliefde met hun bloed bezegelden; de kortheid van ons bestek gedoogt dit echter niet. Wij moeten ons bepalen met op den uitslag te wijzen en dit zal vol doende wezen om de uitspraak te wettigendat het gedrag der troepen den geest evenaarde, waarmee ieder zich op de roepstem des Konings onder de Oranje-vaan geschaard had. In tien dagen tijds trok onze legermagt steeds zegevierend tot in 't hart van België door na het eene deel van 't Belgi sche leger, dat van de Maas genoemd, onder Daine bij Hasselt uiteengedreven en zijne vereeniging met het leger van de Schelde onder Tiecken de Terhoven onmogelijk gemaakt te hebben werd het laatstgenoemde te Bautcrsem geslagen en genoodzaakt tot onder het geschut van Leuven te wijken. De weg naar Brussel lag open niets kon meer den zege vierenden inlogt van 't Nederlandsche leger in de hoofdstad van België tegenhouden toen de nadering eener Fransche legermagtonder Maarschalk Gérard ter ondersteuning van België toegesneldden Opperbevelhebber noodzaakte om ingevolge de bevelen reeds vroeger voor dit geval van zijnen Koninklijken Vader ontvangen den aanval te staken. Niet temin werd hiertoe niet besloten dan nadat de overblijfsels van 't Belgische leger hunne nederlaag erkend hadden door

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 160