102 voormuur zoo als Belgiëeen voormuur die ons niets kost, een vedet als 't warezoo lang de Belgen nog in Antwerpen zitten ons lieve kleine landje met zijn gevulden fiscus nu wij de Oost-Indische baten alléén genietenons landje inet zijn zuiver systeem van onzijdigheid tegenover 't huiten- land en zijn zuiver systeem van defensie voor zieli zelf eene defensie door natuur en wetenschap sterk boven velen, ons lieve Vaderland behoeft geen politieke onwcèren te schro men mits in 'l volk de énergie gehouden wordedie den Staat magtig maakt. En dit is het weldadig streven van 'IMe- talen Kruis. Het wil éénheid van zin kweeken op 'tgroote punt van Nedcrlandsche nationaliteit; het wil de jongere ge slachten ook van den burgermanhandtastelijk voor oogen spiegelen, dat als 'ter op aankomt, zoo als in 1850, de zonen der gegoede standen en der aanzienlijkste geslachten even grif 't geweer opnemen als die der mindere standen. Dat moeten de knapen van tien tot zeventien jaren voor oogen zien; zomoeten in 1856, wanneer het vijf-en-twintig jarig bestaan van 'l Metalen Kruis met luister en geestdrift gevierd zal worden de dagen van 1830 benijden. Komt er dan later wat te doendan is voor het eerstvolgend tiental jaren hij 't zich ontwikkelend geslacht de geest er weer in en zóó alleen kunnen de dagen van Lodewijk XIV en Napo leon I voor altijd uit zijn. Wat hel Metalen Kruis wil? liet wordt op juiste en warme wijze uitgedrukt door de volgende dichtregelen van een Am- slerdamsch oud vrijwillig Schutterdie zijn lied in 't kamp bij Zeist aan de feestvierende dischgenooten ronddeelde. Uit 't hard metaal Door Hollands staal Op Belgies grond gewonnen Hing de eerste Willem Neêrlands Vorst 't Metalen Kruis ons op de horst Bij 'i dondren der kanonnen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 168