«ONS- EN MANSmDEIfERINGEN IN 1853. Er zullen in 1854 twee zons- en twee maansverduisteringen plaats hebbendoch alleen de tweede zeer kleine maansverduistering zal in onze streken zigtbaar wezen. FgaJ1Sjer^u'ster'nS °P c'en !2,lc" Mei ter grootte van ongeveer 0,2o der jnaans-middellijn over de zuidzijde. Haar begin heeft plaats te 5 u. 16 m. nm. haar midden te 4 u. 4 m. nra.haar einde te 4 u. 37 m. nm. Zij is te zien in Nieuw-Holland en Asie, en tegen het einde ook in Afrika en in zuid-oostelijk Europa. J II. Zonsverduistering op den 20sl°» Mei, zigtbaar in Noord-Amerika tot aan de noordelijke grenzen van Zuid-Amërikaen in oostelijk Asie Zij wordt ringvormig gezien op eene lijngaande door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, van de Stille Zuidzee tot aan den Atlantisehen Oceaanniet ver van Nieuw-York. Be noorden en bezuiden deze lijn ziet men slechts eene gedeeltelijke verduistering. Het begin der ringvormige verduistering heeft op aarde plaats als het hij ons is 6 u. 5 rn. nm.dat der ringvormige verduis tering voor eene andere plaats op aarde, te 7 u. '15 m. nm. het midden, elders, te 9 u. 14 m. nm.het einde der ringvor mige verduistering, wederom elders, te 10 u. 48 m. nm." het emde der gansche verduistering op aarde, te 11 u. 58 m. nm. ®'aansyei'c'u's'er'n8' °P den 4dei1 November ter grootte van slechts 0,0a der maaus-middellijn aan de noordzijde. Haar begin heeft plaats te 9 u. lm, nm. haar midden te 9 u. 51 m. nm., haar einde te 9 u. 58 m. nm.Zij is te zien in gansch Europa, Asie Afrika en in 'twestelijk gedeelte van Amerika. IV. Zonsverduistering op den 20>"»> November, zigtbaar in nog minder tal van bewoonde streken dan eene der voormelde ver duisteringen. Zij zal ringvormig gezien worden in een deel van Braziliëmaar voorts alleen op zee van de Oostkust van Amerika af, beneden de Kaap de Goede Hoop langs, tot be- zuiden Nieuw-Holland. Benoorden en bezuiden deze lijn ziet men slechts eene gedeeltelijke verduistering. Haar begin op aarde heeft plaats te 7 u. 40 m. vm. het begin der ringvormige verduistering, te 8 u. 44 m. vm. het midden daarvan, te 10 u. 54 m. vm. het einde er van te 11 u. 46 m. vm.; het einde der gansche verduistering te 12 u 50 m. vm. NB. De planeet Arenus blijft avondster van het begin des jaars Lot 1 Maart, wanneer zij morgenster wordt, en dit blijft lot 16 Decemberlater is zij weder avondster.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 24