VOORBEREIDINGS-SCHOLEN. «Sedert mijn zevende jaar heb ik mijne ouders niet gezien zij zijn in Indië en zonden mij reeds op kinderlijken leeftijd naar Nederlandom hier opgevoed en onderwezen te worden en wanneer ik als Officier naar Indië terugkeer, hoop ik hen weêr te zien." Zoo verhaalde mij nog kort geleden een Aspirant zijne levensgeschiedenis. Eene rilling voer mij door de ledenarme jongendacht ikwat hebt gij reeds veel gemist, en wat moet zich dat gemis in uwe geheele vorming doen gevoelen maar 't allermeest in de vorming- van uw hart. Gij herinnert u ter naauwernood uwe ouders flaauw, zeer flaauw zijn de indrukken die zij in uwe ziel achtergelaten hebben; moederzorg en moederliefde hebt gij schier niet gekend; vaderlijken raad en vaderlijke toespraak hebt gij slechts schriftelijk ontvangen; maar gij hebt geen smart op het vaderlijk gelaat gelezen, wanneer hij u berispte; gij hebt die schittering van vreugde niet in den vaderlijken blik gezien, wanneer hij u prijzen mogt, wanneer hij zich over zijnen zoon verheugdegij hebt de moederlijke omhel zing ontbeerdwanneer gij vergiffenis voor eene gepleegde ondeugendheid verwierft. Gij mist in uwe herinneringen veel van datgenewat ons tot het goede aanspoortgij hebt uwe ouders misschien lief uit pliglbesef maar niet uit aandrang van hel hartegij kent die innigheid nietwaarmee het kinderhart zijne ouders aanhangt. Vreemdelingen werden met de zorg voor uwe opvoeding belast 't is mogelijk dat zij zich zeer verdienstelijk gemaakt hebben dat zij het goud waarmee uwe opvoeding betaald werdzuur verwierven dal zij alles wat in hun vermogen was aanwendden om u naar ligchaamgeest en ziel te ontwikkelenmaar de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 50