2:; ouderliefde in de opvoeding der kinders kan door gekoehlc liefde niet vervangen wordeneven min als de koesterende zonnewarmte in den bloemtuin door den vuurhaardeven min als het lieflijk maanlicht in den wijngaard door de gaz- lantaarn. Arme jongen dacht ik wat komen die épauletten u duur te staan en wie weetof gij niet. kort na ze ver worven te hebben uw leven voor hel Vaderland opoffert. Groot is bet aantal ouders in Indië, die, om hunne zonen tot eene wetenschappelijke opvoeding te laten voorbereiden genoodzaakt zijn die zonen reeds op kinderlijken leeftijd van zich af te zendenen niet alleen van zich afmaar over den Oceaan naar Nederland, en dus op zóó grooten afstand, dat zij den zoon niet weerzien vóórdat hij van kind man geworden is. Wie zich met ons in den toestand dier ouders en dier kinders verplaatst gevoelt wat dit zeggen wilen huivert op de gedachte, dat dit zijn lot kon zijn. Zou er niets aan te doen wezendat ten minste de Yoorbereidings-scholen op de hoofdplaatsen in Indië op zoo- danigen voet gebragl werden dat men er even goed als in Nederland bekwaam gemaakt werd om het onderwijs op onze Akademie te volgen'? 't Is waar, indien wij nagaan hoe weinig zulke goede scholen Nederland zelf nog oplevert waar de concurrentie zoo groot is, dan beseffen we, dat hieraan voor Indië groote bezwaren verbonden zouden zijn men zou er uitstekende onderwijzers moeten heenzendenen om deze daartoe te kunnen bewegen zou men er groote voordeden aan moeten verhindenmaar wij geloovendat die bezwarenwaar het een zoo gewigtig punt geldtniet onoverkomelijk zijn. Wij gelooven vooraldat men aldus den Indischen ouders eene groote zeer groote dienst zou doen en daar hunne zonen voor hel meerendeel hestemd zijn om ook eens in Indië hunne diensten aan het Vader land te wijdenzou bet van groot belang wezenaldus te waken dat die toekomstige dienaren van het Vaderland niet reeds in hunne prille jeugd verstoken blijven van de teedere en heilzame indrukkenwelke hunnen invloed op onze ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 51