27 naar de Voorbereidings-school terug met de hoop een vol genden keer meer geluk te zullen hebbenmaar niet altijd met het bewustzijn, dat hunne intellectucele vermogens nog veel ontwikkeling behoeven. Sommigen keeren ontmoedigd huiswaarts velen laten bij de examinatoren een ongunstigen indruk achteren de examinator is óók een mensch die indruk blijft hem bijhij moet een volgenden keer uitge- wischt worden, of hij laat zich gelden. Van waar dit verschijnsel? Laat ons het zonder omwegen zeggen: 1°. hier van de onkunde van sommige onderwijzers, die niet op de hoogte van hunne eervolle laak zijn2". ginds van de verkeerdheid van sommige vaders die zich aan 't oor deel der onderwijzersaan wie zij hunne kinders toever trouwen, niet genoeg gelegen laten zijn, en die tegen 'toor deel der onderwijzers in tegen de verzekering dal hun zoon niet voldoen kan, toch zijne opkomst tol het examen doordrijven. Wil men van het laatste een bewijs uit velen Wij kun nen het geven uit een brief, dien wij vóór ons hebben liggen, en waarin uit kieschhcid geen namen genoemd wor deneen brief, ons reeds geruimen tijd geleden door een geacht Onderwijzer toegezonden. «Onder mijne leerlingen, zoo schrijft bij, bevond er zich één die verleden jaar een twaalftal dagen te oud was om examen te doen voor de Marinehij moest dus het daarop volgend jaar voor de Landmagt gepresenteerd wordenhij moestversla mij welde vader eischte het. Mij wilde men nu op de eenedan op de andere wijze de belofte afpersen dat de jongeling daartoe klaar zou zijn. (Ik dacht hierbij aan den schoenmaker in uw opstel, voorkomende in den jaargang van 18Ü2). Met den besten wil was het mij on mogelijk; er zijn knapen, wier lust en aanleg tol hel doen van zulke beloften regligldoch ze belmoren lol de gunstige uitzonderingen, en deze was ook wel eene uitzondering doch in omgekcerden zin. Ik wees op de bekrompenheid van 'sjon- gelings verstandop den uitslag van mijne vele moeiten en op zijne achterlijkheid in alle vakken van 'l onderwijs. Na

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 53