7 zeiik kan het niet"dan hem te onderwijzendat hij het slechts hehoeft te willen om het ook te kunnen. Maar" zoo hoor ik dunkt mij menige moeder zeggen het kost mij juist zoo ontzaggelijk veel moeite mijnen jongen het zelf- willen af te leeren, hem te leeren willen wat xlc, niet wat hij wil; zijne eigenzinnigheid bekamp ik met de grootste inspanning, en is dit dan zoo verkeerd? A ol- strektniet, Mevrouw: integendeel, uwe handelwijs verdient onze hoogste toejuiching; léer den knaap willen wat gij wilt, en hij zal later, tot zelfstandigheid gekomenin staiit zijn hel goede te willen en daarom ook het goede te kunnen; zijn wil zal aldus op de heilzaamste wijze geoefend zijn. Intusschen men zegt toch zoo dikwijls van iemandhij wil wélmaar hij kan niet." Neendan wil hij niet gelijk hij zou moeten willendan heeft hij niet tijdig geleerd w at willen is; dan wil hij slechts hij oogenhlikkenmaar gevoelt zijnen wil verslappen en buigenzoodra zich zwarigheden opdoen dan wil hij slechts met woorden, maar niet met dei daad. Dat is geen willen. Een vaste wil sluit standvas tigheid inhij is hel sieraad van het ferme karakter hij leert ons kampenvolhouden en overwinnen. Wie daaraan twijfeltspanne zich slechts inen geve zich hij herha ling de noodige moeite om volhardend naai' eenig doel te streven, om met onwrikbare vastheid van wil (mits op een goed oogmerk gerigt) door te zetten en hij zal weldra onze overtuiging doelenwillen isof ten minste wordt kunnen. Wie dezen stelregel zoekt te wederleggenzal juist in zijne pogingen daartoe het voldingendst bewijs voor de waarheid van onze kernspreuk vindenimmers hij zal ons onmogelijke handelingen voorleggenen verzoeken ons h. v. ironiesch eenen doode op te wekkenof met de handen aan de sterren te reiken. We moeten volmondig erkennendat de stelregel zich zoo ver niet uitstrekt: om het wezentlijk onmogelijke te doen, haat hel willen niet; wél om het schijnbaar onmoge lijke te verriglen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 73