9 zien des persoons weten te handhavendie bij den Soldaat en Onderofficier zóódanig bekend zijndat deze onder hunne hevelen alles met dezelfde naauwgezette stiptheid uitvoeren, dat zij nooit op toegevendheid rekenen. Slechts één Officier van dezen stempel in eene Kompagnie weegt tegen zes an deren op. Onder zijne meesterlijke leiding heerscht orde tucht, zindelijkheid, éénheid; hij vormt geheele Soldaten; naar zijn voorbeeld en door zijne steeds volgehouden eisehen vormen zich de Onderofficiers en Korporaals; zij veroorloven noch zich zeiven, noch hunnen minderen eenige verslapping in stiptheid; zij zijn genoodzaakt ook streng te wezen. In zoo'n Officier sluimert een hooger bevelhebber, en wan neer hijook de noodige kennis bezittende anderen voorhij- gaat om eene schielijker bevordering te verwervendan achten wij dit eene weldaad voor het leger, dan is het eene bclooning welke hij ten koste van veel inspanning verwor ven heeft. Men begrijpe ons echter wélwij bedoelen onder streng heid geen despotisme en tyranniedeze toch worden er zoo ligt meê verwarden het zij wél verre van ons eene klein geestige hatelijke plagerij der minderen te predikendie slechts wrok, afkeer, tegenzin verwekt. Sommige hatelijke en vloekwaardige karakters vervallen hierinen wanen de ware strengheid te bezittengelukkig behooren zij tot de uitzonderingen, maar niettemin moeten wij er de aandacht op vestigen, om niet mis-verstaan te worden. Wie' achtens waardig streng wil wezenzij behoedzaam in zijne eisehen hij vordere nimmer ietsdal niet voor het welzijn van de dienst noodzakelijk ishij overdrijve zijne eisehen niethij vervalle niet in tegenstrijdigheden; hij overtuige zich, dat zijne be velen voor stipte naleving vatbaar zijn; hij strove er naar, zijne minderen te doen heseffendat hij in hun eigen en in t algemeen belang dus handelten zulks niet door hun het oogmerk zijner hevelen te ontledenwél door er den aard zijner eisehen naar te regelen. Ilij moet streng zijn niet alleen jegens anderenmaar vooral in de eerste plaats jegens

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 75