11 erkenne dan er andere voor te laten boeten; dat men elke regtvaardiging met heuschheid aanhoore; dat men zich bo venal aan den invloed onttrekke, welke dikwijls het uiterlijk onzer minderen of ten goedeof ten kwade op ons uitoefent, 'tls waar, wij hebben dikwijls opgemerkt, dat de eerste in druk, welke wij van iemands gelaat, houding en manie ren ontvangen, niet altijd bedrieglijk is; maar we merkten even dikwijls op, dat deze regel zijne uilzonderingen heeft, en dat er zeer veel menschenkennis vereischl wordt om de misleiding dezer indrukken te ontgaan. Er ligt in de billijkheid iets Goddelijks dat de mensch nimmer in de volkomenste mate bereiken kan; doch waarnaar bij te meer streven moetnaar mate bij in hoogeren rang grooter invloed krijgt. Alleen wie billijk isis geregligd streng te zijnen wanneer eenmaal de roep zijner zelden falende regt- vaardigheid gevestigd is; wanneer ieder zijner minderen een onwankelbaar vertrouwen in zijne gelijkmatige billijkheid heeft leeren stellendanmaar ook alleen dankan bij gerust streng wezenzijne eisehen zullen geen tegenzin wekkenhij zal meer achting en toewijding verwerven dan de toegevende wankelaar, die slechts bij buijen, naar gelang der omstan digheden en naar den barometerstand zijner stemming zijne luimen opvolgende, nu eens streng, dan weer toegevend is. En toch, zóó handelen sommigen; vooral zoo lang zij jong en onervaren zijn, zoo lang zij er zich niet op toe- leggen om hun karakter de noodige vastheid te geven, en de vorming van dat karakter meer aan het toeval dan aan hun eigen leiding en wil overlaten. Van daag bulderen zij en vloeken en razen en tierenen meenen al eens heel goed hunne dienst gedaan te hebbenwanneer zij den Korporaal der week op eene onbeschofte wijze, dikwijls in tegenwoor digheid zijner minderenhebben uitgescholden gedreigd en van zich weggejaagd met een kwetsend «snij uil" of «scheer je weg' morgen komen zij in opgeruimder stemming kazer- newaartsmisschien omdat zij beter geslapen hebbenwel- ligt omdat zij op het biljart hunne tegenpartij sloegen, en

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 77