13 beheerschen en aanvoeren wilzijne ziel moet even goed ge stoffeerd zijn als zijn geest, en even als de ontwikkeling des kaatsten alleen ten koste van volhardende studie verkrijgbaar is, even zoo moet de vorming der eerste het gevolg zijn van beredeneerd en nimmer verslappend overleg. Streng zijn, maar billijk: dit zij de leus des aanstaanden Officiers; doch hij oefene zich tijdig in het gestand doen aan die leusen be ginne het allereerst met billijke strengheid jegens zich zeiven. 2". Bezadigd en waardig't is zoo weinig in overeenstem ming met den jeugdigen leeftijd, waarop de Kadet zijne Offi ciers-loopbaan intreedt. Van nature is hij misschien ligtzin- nig, geringaehlenddriftig, wispelturig, vol geestdrift en vol vuur, en wij verheugen er ons over, dat hij zóó is. Een bezadigd en waardig 2d<i-LuitenanlHet schijnt eene ano malie; menigeen zou het als een scheldnaam beschouwen, en vragen of men van hem op twintig-jarigen leeftijd een uitgegist wijntjeeen afgeleefd oud manneke een automaat zonder driften wil maken. Dit zij verre .van ons, zeer verre; daartoe hechten wij te veel waarde aan den onbezorg- den luchtigen opgeruimden vrolijken niet zelden opge wonden en luidruchtigen toon, die gewoonlijk den jeugdigen Officier eigen is; die hem vooral bij kameraadschappelijke vereenigingen en in gemengde gezelschappen, mits binnen de grenzen der betamelijkheid gehouden tot sieraad strekt; daartoe verfoeijeri wc te zeer die onnatuurlijke saaiheid, welke soms hij enkelen aangetroffen wordtwelke ons aan achlcr- de-mouw-achligheid doet denkenen misschien uit overver zadiging of uil geveinsdheid voortvloeit; want stille wratci's hebben diepe gronden. Maar juist omdat hel gistingproces bij den jongen Officier in volle werking is; omdat hij zijne driften en hartstogten nog niet heeft leeren beteugelen en deze hem, waar hij met den Soldaat in aanraking komt, tol groote misslagen vervoeren zoudenjuist omdat bezadigdheid en waardigheid in den regel niet in zijnen aard liggen; juist daarom achten wij het noodig er zijne opmerkzaamheid op te vestigenhem van hare noodzakelijkheid te overtuigen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 79