15 noodige zelfbehcersching te geven. O! zoo velen maken zich dagelijks driftig legen alles wat oncler hen staaten doen het wigt van hun despolieken harlstogt met centenaars-kracht op den magtelooze drukkenmaar weten hunne bedaardheid zeer goed te bewaren, zoodra zij met meerderen in aanra king komen. Zou dit geen laagheid zijn? Het vloeit mis schien uit jeugdige onbezonnenheid voortwelaan we zullen deze regtvaardiging in zoo verre aannemendat we den stem pel der laagheiddien wij zoo even op hun voorhoofd drukten wegnemendoch alsdan mogen wij ook verwachten dat zij hunne beeldtenis hierin erkennendezich zullen leeren bc- heersehen. Een hevel op bezadigden en waardigen toon gegeven door iemand die gewoon is zijne bevelen streng te handhaven maakt indrukhet wordt onverwijld uitgevoerdhet wordt stipt nagekomenen kan er eens eene kleine tevredenheids betuiging op volgendan wekt deze den lust en ijver op dan is dit een prikkel om het een volgenden keer nog beter te doen. Eene bezadigde en waardige teregtwijzing aan den minderedie gewoon is haar niet te behoevendie zelden in zijn prijslijke zucht tot naauwgezette pliglsvervulling verflaauwtdoch zich nu eens bij uitzondering aan eene kleine onopzettelijke nalatigheid schuldig maaktedoet dezen beseffendat hij voortaan met alle kracht daartegen waken moetzij doet hem gevoelen dat hij straf verdiend had maar dal zijne gewone onberispelijkheid hem nu toegerekend is geworden; zij wekt toewijding en dienst-ijver tevens; zij haalt den hand der achting nader aandie den mindere aan den meerdere hechten moet. Eene straf met bezadigde waardig heid opgelegd niet als eene vernederende wraakoefening over een gepleegd misdrijf, maar blootelijk als een wettig en billijk middel ter handhaving van orde en tucht; als eene daad, welke uit pligthesef hij den meerdere voortvloeit; als eene handeling, waartoe zijn gezag en zijn rang hem nood zaken, vernedert niet, kwetst niet, en wekt geen tegenzin of wrok. Zij werkt heilzaam en maakt indruk, zelfs de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 81