'16 weerspannige wordt daardoor tot onderwerping gedrongen. Datzelfde beveldiezelfde teregtwijzingdiezelfde straf zonden wanneer zij met hartstoglelijke drift gepaard gingen, juist eene tegengestelde uitwerking te weeg brengen. Niet alleen bij de leiding der troepen in vredestijd is deze kalme beza digdheid in den aanvoerder noodzakelijk vooral ook op het oorlogsveld waar drift en hartstogt het oog benevelen is zij eene onmisbare krijgsdeugd, die voornamelijk te midden van het vernietigend gevaar uitblinkt en heerlijk schittert. Zij boezemt vertrouwen in, en deelt zich aan de door het gevaar ontstelde krijgers mede. Toen na den eersten slag bij Ilöchstadt20 September 1703 het korps van Graaf van Styrum zich op een overijlden terug- togt bevond dekte orst Leopold van Dessau dezen met zijne Infanterie anderhalf uur lang op eene open vlakte tegen de aanvallen van alle wapensen voornamelijk tegen die der Ruiterij. Herhaaldelijk moest hij den opdringenden vijand stoutmoedig het hoofd bieden. Onder zijn persoonlijke leiding werd iedere beweging met dezelfde naauwgezelte stiptheid uitgevoerd", als bevond bij zich op het exercitie-plein. Ten laatste bleef hij met slechts drie Grenadier-kompagnieën op 5 a 400 pas van een bosch standhoudenten einde lijd te winnen voor de overige Infanteriewelke door den engen boschwcg aftrok. De vijandelijke Ruiterscharentot het in houwen en onder den voet rijden van 't kleine hoopje aan gevoerd komen in onstuimige vaart en met zegevierend krijgsgeschrei aangerend. De Grenadiers, door den nood van 't oogenblik lot zelfverdediging gedrongen, maken on- tijdig en vóór het kommando vaardig. Berooven zij zich te vroeg van hun vuur, dan zijn zij reddeloos verloren: dat vuur zal op grooten afstand zijne uitwerking missen het zal den moed der stoute aanvallers verhoogen bij het bewusl- zijndat zij het carré bereiken kunnen alvorens de geweeren op nieuw geladen zijn. Er is geen redding te wachten dan van een uiterst bedaard gesloten blijven, en een tol hel laatste oogenblik bewaardmaar dan ook moorddadig en beslissend

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 82