17 vuur. Met waardige bedaardheid en koelbloedige kalmte kom- mandeert de grijze bevelhebber Huik ik Ruii Sciiulteut Zijn bevel wordt stiptelijk uitgevoerd door de krijgers, die onder zijne leiding geleerd hadden te gehoorzamende vijandelijke Ruiterij stuit hare vaart op het gezigt der in drukwekkende houding van deze Grenadiers, keert om, en waagt er later geen aanval meer op. Een driftig uitvallen tegen de onbedachtzamedoch uit nooddwang Voortgevloeide ontijdige handeling der Grenadiers, zou hier gewis wanorde hebben doen ontslaan; hunne vrees voor het gevaar zou hen buiten de mogelijkheid gesteld hebben daaraan het hoofd te bieden; hun ondergang ware zeker geweest. Wie weet hoeveel carrés juist daardoor onder den voet gereden zijn want hoezeer het vaak te betreuren zij voor hem, die zijne krijgsmans-vorming van de krijgsgeschiedenis onlleenen wil, zij leekent zelden zulke waarschuwende misslagen op de aanvoerders, die ze begingen, trachten hunne feilen te be dekken, en daardoor vernemen wij ze niet. Wc behoeven echter onze menschenkennis slechts te raadplegen om te beseffen dat ongetwijfeld zulke misslagen vaak begaan worden. Kennis en theoretische bespiegeling hebben voor den aan staanden Officier eene zeer groote waardedoch wanneer hij bij het bestudeeren der Takliek niet tot de innige over tuiging geraakt dat kalme bezadigdheid en zelfbcheersehing hoofdvereischlen zijn bij het leiden der troependeelendan mogen de vruchten zijner studie genoeg beleekenen om aan een examen te voldoen maar op het oorlogsveld en in de kazerne is hare waarde nul. En zou het dan zoo moeijelijk zijn deze eigenschappen te verwerven, wanneer wij geheel doordrongen zijn van het besef harcr noodzakelijkheid? Ja, wanneer wij dit aan het toeval overlaten; neen, wanneer wij ons ernstig voornemen met volhardenden wil aan de vorming van ons karakter te wer ken wanneer we uit zucht lot het goede ons de daartoe noodige inspanning getroosten. Willen is kunnen en wan neer dus drift en hartstogt in ons binnenste beginnen te 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 83