■18 zieden dan aanstonds en vooral van het eerste oogenblik af tegen den inwendigen vijand gestreden. Op het punt van nijdig en driftig te worden, kan de man zich nog beheerschen maar eenmaal door den hartstogt overmeesterdkost het hem veel meer moeite. Misschien zou het beste geneesmiddel nog wezen, dat men zich zeiven en de omstanders als onpartijdige zien kon op het oogenblik waarop men in drift ontsteekt en daar dit bezwaarlijk kan is het ons heilzaamdat we van tijd tot tijd andere driftkoppen gadeslaanen opmerken hoe bespottelijk zij zichvooral in de oogen der minderen door hun gebrek aan zelfbeheersehing maken. 5". Ijverig en slipt in het vervullen onzer pliglen nu ja, dal spreekt van zelf; die pliglen zijn ook zoo zwaar en zoo menigvuldig niet; ze zijn nog al gemakkelijk te vervullen; nu en dan wat in de kazerne rondgeslenterd, mijn pligt roept mij daarik zal er wezeneene inspectie gehoudeneene wacht betrokken; kortom, de Korporaal der week komt mij dagelijks de orders brengen en zeggen wat er gedaan moet worden, en ik zal overal trouw bij zijn. Iïalt wat! In dien gij dus uwen ijver en uwe naauwgezetheid in 't vervullen uwer pligten opvat, dan hebt gij er eene zeer gebrekkige voorstelling vandan zal u de dienst weldra walgenniets zal u boeijenge zult misschien buiten berisping blijven want eene zeer ver gedreven kiesehheid in de behandeling van Officieren maakt vele meerderen huiverig, hen waar het noodig is te leiden en te berispen; maar ge zult niettemin ver van onberispelijk zijn. Om dit eenmaal in den waren zin des woords te wezen, is het noodig, dat gij het pligtgevocldat ons niet laat rusten zoo lang er nog iets nuttigs te doen overblijft, in hoogere mate in u aan kweekt. Iloe meer gij over uwe pliglen en over uwe Offi ciers-roeping nadenkt, des te meer pligten zullen u voor den geest komenen des te meer zult ge u gedrongen gevoelen om met voortvarenden ijvermet verstandig overleg eene grondige bekendheid met alle dienst-aangelegenheden te ver werven. Eerst na eene jaren-lange voortzetting van dezen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 84