19 arbeid, na eene steeds volgehouden aankweeking van het pligtgevoel, bereikt gij die ware hoogte van zelfstandigheid, welke u een zeker gemak geeft in het volbrengen uwer pligten en u onafhankelijk maakt van de opinie der anderen. 'tls een dienstdoender"deze uitdrukking wordt soms met eene schouderophalende zelfverheffing door een niets waardig meêlooper gebezigdals om te kennen te geven dat hij zich boven liet dienstdoen verheven achtdat hijin zijne eigen schatting allhans veel te hoog geplaatst is, om zich met al die beuzelachtige haarkloverijen en pedante naauw- gezelheid, waaruit naar zijne hooge meening de dienst bestaat, in te laten. Daar ben ik geen Officier voor geworden" zoo luidt het soms in den mond van zoo'n verheven personaadje, wanneer hij zich met bezigheden belast ziet, die door hem kleingeestig gemaakt wordenomdat hij hare wezentlijke waarde niet weet te doorgrondenmisschien omdat hij ze niet met de noodige juistheid en zaakkennis weet uit te voeren. Monsieur le general Drouet zoo schreef Napoleon den 29"lcn November 1808 van Aranda«passez la revue des fusiliers de ma garde a Marracet faites parlir 200 fusiliers bien armês et ne manquant de rien. Dirigez ce detachement de deux cents hommes sur Burgos. II faut qu'ils aienl lous levers deux paires de souliers dans leur sac et une aux piedsleur capote et cinquante cartouchesne les faites partir que bien assure qu'ils ont tous cela. Sur ce,je prie Dien qu'il vous ail en sa sainte garde." Waar de groote Veldheer zich met de schoenen van den Soldaat inlaaten den Generaal gelast daar voor te zorgendaar zal toch zeker de Luitenant het niet beneden zich achten tot in alle bijzonderheden voor het wel zijn van den Soldaat te waken. Intusschen er zijn Luitenants, die dit met hunne waardigheid niet overeen kunnen brengen; moge hun aantal gering zijn. Zoo zijn er te allen tijde ge weest; maar de tegenstanders van de Akademische opleiding, die haar niet zelden alleen afkeuren omdat zij hun gemis van wetenschappelijke kennis doet uitkomenzijn dadelijk gereed om bij het aanschouwen van zulke individus hun hart

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 85