21 is het noodzakelijkdat de pas aangestelde Luitenant zich zeiven bewake dat hij met vasten vil aan zijne praktische vorming werkedat hij uit liefde voor dc dienst, waaraan hij zich heeft toegewijd, uit eerzucht, uit eigen aandrift zich den praktischen lakt eigen make. Zonder ijver zal niemand hierin slagendoch wie een innig pligtbesef in zijn binnenste aankweekt, zal hierin een toereikend hulpmiddel vinden om in een vrij korten lijd eene groote hoogte te bereiken. Juist de kennis welke hij opgedaan heeftal wordt zij ook niet in haar gehcelen omvang voor iedere kleine dienst-aangele- genheid vereiseht; juist de ontwikkeling van zijn oordeel, dit voorname doel van elke wetenschappelijke vorming zullen hem daarbij uitmuntend te stade komen en het is een niet zeldzaam verschijnseldat zij die hij hel Akademisch on derwijs wegens hun aanleg en kennis het hoogst aangeschreven stonden ook in de Kazerne-dienst het schielijkst bedreven zijn. k Daar heb je weer zoo'n geleerde, ik kan er niets mee uitvoeren!" Weg met dien bombast; wie het zegt, maakt zich belagehclijk in dc oogen van den beschaafden manol hij toont ten minste met den geest van het Akademisch on derwijs niet bekend te zijn. Wil hij aan dc als scheldnaam gebezigde uitdrukking «geleerde" den zin toedichten van «onpraktische boekenwurm"; dan bewijst hij daardoor, niet te wetennooit onderzocht te hebben wat men op de Aka- demie doet, om de aanstaande Officieren goed en deugdelijk te vormen en hen op de praktijk voor te bereiden. INcen het zijn geen geleerden, die de Akademie verlatenook niet in den verheven zin van het woorddat is men niet op twintigjarigen leeftijd; daartoe is langduriger inspanning van den geest en diepzinniger studie noodighet zijn jonge mannen, die dc elementen der krijgswetenschap en van 't geen daarmee in betrekking slaatgrondig hebben loeren kennenwier geest in het zelfdenken geoefend is; wier oordeel, naar mate van hun meerderen of minderen aanlegontwikkeld ishet zijn jonge mannendie men voorbereid en in slaat gesteld heeft om indien zij willen het een of ander vak van studie

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 87