22 zelf aan te pakken en te leeren doorgronden. De daartoe noodige elementen bezitten zijze weten hoe men studeeren moetwanneer men zich eene zaak goed eigen wil maken ze hebben geleerd wat begrijpen isen men heeft er naar gestreefd voor hen die wetenschappenwelke den krijgsman onontbeerlijk zijn, toegankelijk te maken. Meer kan men van een vierjarigen cursus niet verwachten; maar meer zal ook niemand eischendie eenig begrip van onderwijs heeft. Wil men van een pas benoemd Officier zeggen a niettegen staande zijne kennis", maar vooral niet, omdat hij kennis heeft, bezit hij nog weinig takt", we kunnen er ons best meè vereenigen; er is dan voor hem niets kwetsends in ge- legendoch eerst wanneer men geregtigd is van hem te zeggen niettegenstaande alle leiding en aansporing verwerft hij den waren takt om zijne dienst goed te verriglen niet" eerst dan getuigt dit tegen hem, en alsdan ware het wensche- lijk, dat hij uit zijne eervolle betrekking ontzet werd. O zorgt dat geen uwer de toepassing van dit billijk beginsel ooit verdiene. 't Is waar de honderde bijzonderheden, welke in de da- gelijksche dienst voorkomen en de aandacht des Officiers vereisehen, zijn u voor het meerendeel nog onbekendwan neer gij de Akademie verlaat; zij kunnen niet theoretisch onderwezen worden, dat is eene volstrekte onmogelijkheid, maar het is ook onnoodig. Genoeg is hetdat gij een juist en helder begrip hebt van de spil, waarom alles draait: orde, tucht, zindelijkheid, éénheid, zorg voor den Soldaat, en dal gij de grondige kennis der reglementen lot gids en baken bezit voor den algemeenen grondslag uwer handelin gen. In den beginne is u veel vreemd; gij weetnietwaarop gij bij voorkeur letten moetgij hebt de ervaring nog niet welke bij iedere geringe stoornis in den geregelden gang van het werktuig dadelijk de ware oorzaak als hij ingeving weet te gissen; gij hebt vermoedelijk den takt nog niet om met één oog-opslag hel geheel te overzien dadelijk de misgrepen de nalatigheid, den onwil, de afwijkingen, de onkunde te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 88