23 ontdekken en te onderscheiden, en onverwijld de meest ge paste middelen aan te grijpen om deze legen te gaan en te verhelpengij mist waarschijnlijk nog die onschatbare onder vinding welke u later uil de gevolgen tot de ware oorzaken doet besluitenen aanstonds den vinger op de wond doet leggen. Nog weinig gewoon aan hel uitoefenen van gezag, kunt gij u niet dadelijk op het geschikte standpunt plaatsen om den juislen middenweg tusschen blinde nalatigheid en overdreven voortvarendheid te volgendoch niemand eischt van den pas benoemden Officierdat hij aanstonds al de be drevenheid en al de eigenschappen ten loon spreidewelke het sieraad van den oud-gediende zijn; wie dit eischen mogt zou daardoor loonendat hij deze bedrevenheid en eigen schappen al op zeer lagen prijs stelde, dat hij volstrekt niet beseft hoe veel volhardende oefening er vereischt wordtom ze in het karakter op te nemen. Wél eischt men met het volkomenste regt, dat gij u die volhardende oefening ge troosten zulten zoo veel is zekerdat gij alle voorbereidende grondslagen, bezit om weldra lol groote bedrevenheid te ge raken. Uw oordeel is ontwikkeldaan tucht en orde zijl gij gewoonde eischen der taktische discipline zijn u diep ingeprent, en indien ge daarbij nu nog maar in u zeiven de zucht aankweekt om een degelijk Officier te worden, 0111 met vasten wil aan uwe vorming te werkenom u uwe pliglen goed eigen te makendan zult ge hierin spoedig vorderen en slagen. Om in den kortst mogclijken lijd de ware bedrevenheid den echt praktischen zinden waren lakt te verwerven wordt van uwe zijde eene onafgebroken, scherpziende op lettendheid vereischt vooral is het noodigdal gij u teregt- wijzende makkers verwerftdat gij u aan de leiding van hun voorbeeld onderwerpt, dat gij niet schroomt hen te raad plegen. Uwe eerste keus in dit opzigt is gewigtigen heeft dikwijls beslissende gevolgen voor de rigling welke gij nemen zultniet alleen wat het aanleeren uwer pligten en de stipt heid uwer dienstverrigling betreftmaar ook wat uwe gehecle

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 89