24 leefwijs uwe vorming als mensch als beschaafd man aangaat. Hel ware te wcnschen dat de Bataillons-aanvoerder die een pas benoemd Officier onder zijne bevelen krijgt, zoo wel in het belang van dien Officier als in dat van de dienst, hem reedswanneer hij zich melden en onder zijne orders stel len komt, een uitstekend Officier als leidsman aanwees, aan wien hij zich bij voorkeur moet aansluitenwiens dienst- ervaring en maatschappelijk gedrag navolging verdient; en zulks niet opdat hij de andere kameraden mijden zou want alle dusgenoemde coteries in een Officiers-korps hebben een nadeeligen invloed op den Korpsgeeslwél opdat hij bij zijn algemeenen omgang met allen toch wetewie zijn bij zonderen omgang het meest waardig is. Doch zou de pas benoemde Officier dezen raad van zijn vaderlijken vriend den Bataillons-chef opvolgen? Immers het is eene natuurwet, dat wijvooral op jeugdigen leeftijdons het meest aan die personen hechten waarmee wij het meest sympalhiseeren en daarbij niet altijd naar degelijkheid, wél meest naar aan genaamheid, niet altijd naar karaktersterkte, wél naar een opgeruimd humeur en een vrolijken omgang zoeken. Of het zeker is, dat de raad opgevolgd zou worden, dit mag hier de vraag niet zijn indien de mensch alleen naar het goede zochtdat hij zeker is te bereikenindien hij alleen zijne zorgen besteedde aan hetgeen stellig die zorgen beloonen zal dan bleef er zeer veel onbeproefdmaar er bleef ook zeer veel ongedaan. Zelfs gelooven we, dat indien eene eerste raadgeving zonder gevolg bleefeene tweede met meerder klem noodig zou zijn. Volharden dat is de leus van hem die het goede zoekt en zij ook aan die leus menige moeije- lijkheid verbondendat is geen reden om haar ontijdig te laten varen. Volharden, dat is de mocijelijke handeling, die tot karaktersterkte voerten de jonge Officierdie een maal zijne ware plaats wil innemen die aanspraak wil verwerven op het beklceden van hoogeren rangmoet niet aan zich zeiven overgelatenmaar tot volharding aangezet worden. Er zijn heilzame waarheden die niet dikwijls ge-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 90