noeg herhaald kunnen worden: de eerste keer treffen zij ons gehoorde tweede maal spreken zij reeds tot het geheu gen bij menigeen treffen zij eerst na nog menigvuldige her haling het gevoelen indien zich dan eindelijk nog de bittere ondervinding daarmee paart, brengen zij tot overtuiging. Soms is het reeds te laat, wanneer de bittere ondervinding ver worven is; doch niet altijd is dit het geval, en zeker is het wel der moeite waardig de vorming van het karakter niet aan de ondervinding alleen over te laten. llehalve het voorbeeld en de leiding van degelijke makkers is het wigt der verantwoordelijkheid eene voorname kracht bij het oefenen van onzen ijver en onze naauwgezette pligts- betrachling. Dat wigt heeft nog nooit, of ten minste zeer weinig op uwe schouders gedruktmet het ophechten der épaulet hebt gij zijne eerste drukking gevoeltwant toen gij met dit kenteeken van uwen rang voor 't eerst vóór den spiegel stondlfluisterde eene inwendige stem die des eer- gevoels u in «wees harer altijd waardig!" Menige han deling waarvoor gij u een uur geleden als Kadet niet zoudt geschaamd hebbenomdat zij in den Kadet eenigermate te verschoonen was en omdat gij als Kadet geen of zeer weinig verantwoordelijkheid hadt, is u thans reeds onmogelijk gewor den. Naar mate gij ouder in dienstjaren en hooger in rang wordt, zal dat wigt der verantwoordelijkheid toenemen en met velerlei zorgen gepaard gaanhet zal in hooge mate lot uwe ontwikkeling bijdragengij zult er een steeds klim mend besef van krijgenen moge het u vooral in groot- scheren werkkringook al meer gaan drukkenhet zal uwen ijver en uwe naauwgezette stiptheid in de pligtsver- vullinghet zal vooral ook uwe zelfstandigheid doen rijpen. Op dat wigt der verantwoordelijkheid als voorname grond stof tot zelfvorming wensch ik opzettelijk uwe aandacht te vestigen. Zoodra gij als Luitenant opgetreden zijt wordt u al aan stonds eene vrij belangrijke verantwoordelijkheid opgelegd en het zal noodig zijn dat ge u daarvan een juist denkbeeld

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 91