28 De reglementen hebben het algemeen begrip der verant woordelijkheid op eene duidelijke wijze vastgestelddoch zij hebhen niet in alles kunnen voorzien dat is eene onmoge lijkheid en om bij alle dienstverrigtingen in hunnen geest te handelen, is het noodigdat de Officier met overleg en naar een vast beginsel overal de verantwoordelijkheid band- have. Waar de Onderofficier beveelt is de Onderofficier de verantwoordelijke persoon waar de Divisie-Generaal aanvoert, drukt op zijne schouders de verantwoordelijkheid. Wanneer de Kompagnies-Kommandant uw peloton inspecteert en misschien uil eene ver gedreven kiescliheid vooral om u niet in 't bijzijn uwer minderen te berispen zijne aanmerkin gen aan de Soldaten zelve maakt, wier kleeding en wape ning niet in behoorlijke orde isdaar moet het u eene aanbeveling wezenzijne kiesche handelwijs op prijs té stellenmaar levens te gevoelen dat die aanmerkingen u be treffen. Gij hadt moeten zorgen, dat het aan uwe leiding toevertrouwde gedeelte in orde was daartoe hadt gij niet alleen de Onderofficiers en Korporaals ieder voor liun ge deelte aansprakelijk moeten stellen, maar ge hadt vooral ook moeten toezien en waken dat zij hun gezag sliplclijk uitoefendendat zij naauwgezet alle verrigtingen gadesloegen en leiddenwaar zij hel niet dedenhadt gij middelen moeten aanwenden om er hen toe te noodzaken, en de Officier, die dat doetdie hierin volhardtdie het met klem en nadruk lot in de uiterste gevolgen doordrijft, heeft na korten tijd aan het geheel dien echten stempel van krijgsvaardigheid en orde gegevenwaarnaar wij met alle inspanning streven moeten als de ziel van ons wezen. Onder de bevelen van zoo'n Officier loeren de Onderofficiers en Korporaals niet alleen hunne pligtcn sliptelijk vervullen; maar bovendien wordt hun lust en liefde voor de dienst door zijne handel wijze opgewekt; hun gezag wordt ook in de oogen der Soldaten eerwaardigeren dit is vooral niet te verwerpen. Immers waar men iemand verantwoordelijk steltgeeft men hem een blijk van vertrouwenmen geeft er door te kennen,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 94