51 die slordig op zijne kleeding is, stelt zich aan der Soldaten onverschilligheid bloot, wanneer hij hen over hunne onzin delijkheid berisptde Officier die zijn peloton bij de exercitie slaperig aanvoertis niet geregtigd van zijne manschap ijver en lust te eischende Officier, die op marsch zijn gelid verlaat om zich met zijne makkers in gesprek te begeven kan niet streng vorderen, dat de troep geregeld voortschrijde, dat elk krijger zoo als eene goede marsch-discipline het drin gend eischt, zonder anderen te hinderen in rij en gelid blijve; de Officier, die op wacht zijn gemak boven zijne dienstver vulling stelt en zich aan nalatigheid schuldig maakt, verbeurt het regl om eene stipte pligtsbetraehting van zijne schild wachten patrouilles en van de aan de wacht vereenigde manschap te vorderen; de Officier, die met een olie-bol in de kazerne verschijnt, wordt zelfs door de drinkebroers onder zijne minderen veracht, en mag den beschonken Soldaat niet straffen hij heeft het regt daartoe geheel verbeurd hij heeft zijn aanzien verloren. We zouden het hier gezegde tot hon derd andere zaken kunnen uitstrekken, vooral wanneer wij ons met onze verbeelding in het krijgsrumoer te velde ver plaatsen waar hel voorbeeld des aanvoerders veel meer moet uitwerken dan de vrees voor straf; doch het zal genoeg zijn, dat wij door de opgenoemde waarheden de aandacht onzer lezers op een zoo gewigtig punt vestigden. k Ce sonl de mauvais prèlres el d'impuissanls prédicateurs ces hommes dont la vie est en opposition avec leurs préceples, el qui jellenl au peuple la religion comme nn joug nécessaire a sa faihlessemais donl ils secouent pour eux la puissance" zegt Blondel in zijn Coup d'oeil sur l'esprit et les devoirs militaires. C'est sur le champ de halaille qu'est la rècolle de ce que l'Officier a semé: mieux Ha servi prêcédemment enremplissanl tous ses devoirs avec rigidilé, plus il s'est fail une reputation de justice, de fermelé, de courage, d'instruction, de soin pour ses hommes; mieux sur le champ de halaille il réunil en faisceau loules les volontès pour les changer en une seule, la sienne," zegt de Bkack in zijne Service d'avantpostcs.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 97