52 Pour commander au Soldal partout et en toule assurance il faut avoir son eslime et sa conpance c'est le retour don I il paie la pdêlitê au devoirla justice et la fermëlè. Heureux qui peul le frapper d'un peu d'admiration/' zegt Longuet in zijne Meditations de Caserneen Blondel en de Brack en Longuet zijn militaire schrijvers, wier degelijke werken men iederen beschaafden krijgsman gerustelijk aanbevelen mag. En elders hooren wij Alfred de Vigny dien, dichterlijken schrijver van Servitude et Grandeur militaireseen werk door iederen Kadet met zoo veel graagte gelezen dat het letterlijk verslonden mag heeten, zeggen«Xe sentiment du devoir pnit par dominer lellement Vesprit qu'il enlre dans le caractère et devient un de ses trails pricipauxjustement comme une saine nourritureperpèluellement recuecha?iger la masse du sang el devenir un des principes de noire constitu tionJa, zóó is het, en de jeugdige aanvoerder, die een maal aanspaak op degelijkheid en achting maken wil; die niet enkel om zijn brood te verdienen maar ook uit roemdorst en vaderlandsliefde onzen stand gekozen heeft; die dien stand lief heeft en er naar streven wil om vooreerst in zijn klei nen later in ruimeren kring naar vermogen nut te stichten en Sol datengeest te kweeken, kan niet genoeg volharden om den daartoe noodigen ijver en het daartoe vereischte pligt- gevoel als karaktertrekken in zich op te nemen. Woorden beteekenen hier niets; daden moeten spreken, en zij moeten het niet slechts nu en dan maar voortdurend doen. Wij eischcn wclligt veel, maar onze liefde voor den krijgsstand zij onze verschooning. liet is nu maar niet andershet waar dig Officiers-karakter sluit een levendig en in alle daden door stralend pligthesef in zichen hierdoor worden krijgstucht en ondergeschiktheid mogelijk gemaakt en geleid. En al eischten wij reeds veel, we hebben daarbij nog slechts over een gering gedeelte van den tijd des jeugdigen Officiers beschiktdat is trouwens gelukkigwant we hebben wrél op de voornaamstegeenszins op alle pligten gewezen en of schoon hel ook volstrekt ons voornemen niet is dit te doen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1854 | | pagina 98