li vcnde en brandende landwaarts inmaar werd plotseling door de Friezen met zoo veel hevigheid aangevallen, dat zij de wijk moest nemen binnen eene burgtwaar zij zich met moeite bleef verdedigenlol op het oogenblik dat de Delftsche Poorters van 's Ilerlogs leger do Engelschen ont- zetteden en de Friezen op de vlugt dreven. De Hertog vermeesterde toen het slecht versterkte Stavoren, zond zijne legerbenden in verschillende rigtingen Friesland invervulde dat land met verwoesting en moorden deed zich ten laat- sten door de Friezen als Heer erkennen en huldigen. Het gebeente en de wapenen van den gesneuvelden Willem IV met zich medevoerendekeerde daarop de Ilollandsehe heir- magt zegevierend over de Zuiderzee terug. Slechts schijnbaar was die zege, slechts kortstondig het juk den Friezen opgelegd. Te naauwernood hadden de vreemde heirmagten Friesland verlatenof het rampzalige vuur van den burger-oorlog ontvlamde daar op nieuw en het Friesche bloed werd nogmaals door Friezen vergoten even alsof het zwaard des vreemdelings dit niet reeds genoeg had te weeg gebragt. Nog was de slag van Scholerzijl niet verjaardtoen reeds de Schieringers en Vctkoopers weer ge wapend tegeu over elkander stondenenonder hunne hoofden Dekema en Botkia, elkaar een veldslag leverden in de vlakte tusschen Marssum en D ronrijp. Na dien strijd echter deed de stem van pligt en van gezond verstand zich aan de wederzijdsche hoofden hoorenzij zagen het misdadige in van hunnen twisten besloten zich te verhinden tot het welzijn van het algemeene Vaderland. Friesland stond op tegen de Ilollandsehe heerschappij en de verontwaardiging des volks uitte zich in de verwoesting van het huis van een der hoofden van de Velkoopers, Feije Heemstra, die men verdacht hield van met de Hollanders te heulen. Sta voren het eenige vaste punt dat Hertog Albrecht in Fries land bezet had blijven houdenverdreef zijne bezetting en sloot zich bij de zaak der vrijheid aan. Toen ontbrandde op nieuw het oorlogsvuur, dat nog jaren

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 100