16 gcnooten met. geestdrift bezielen op zijn voorbeeld rekenden zij geene inspanning geen gevaarte grootwaar bet de onafhankelijkheid van Friesland gold en hun onbezweken moed werd eindelijk door ccnc gezegende uilkomst bekroond. De zaak der vrijheid was gewonnen toen den Maart iUi Stavoren nogmaals van het vreemde juk werd verlost Hollands Graven daarop den mcnschenvcrslindenden krijg staakten en als voor goed afzagen van regtstreeksche po gingen tot verovering en onderwerping van Friesland. De worsteling, in de voorgaande bladen vluglig geschetst, is reeds verscheiden ecuwen geleden en verplaatst ons in een staatkundigen toestand die ons thans geheel vreemd *s toch gelooven wij dat het goed is de herinnering aan die worsteling in het geheugen van den tijdgenoot te doen herleven. De middeleeuwen hebben hare bewonderaars evenzeer als hare verachters gehad beide te eenzijdig in hunne be schouwingen. In de maatschappijen der middeleeuwen alles te prijzen en te roemen daarop te verwijzen als op toon beelden van volmaaktheidals op idealen van volksgeluk en zedelijkheid het vele kwade te loochenen dat die maat schappijen schandvlekte het vele goede te miskennendat onzen tijd vereert; de wellenen instellingen van die vroegere eeuwen terug te wenschcnden menschelijken geest te willen doen stilstaan en den magligen stroom van den lijd tot zijnen oorsprong te willen doen lerugkeeren dat is cene han deling strijdig met verstand en waarheid dat is wel de verkeerdstede onzinnigste onderneming die men kan be proeven Maarzijn zij te veroordeelen die zóó met de middeleeuwen dweepenonbillijk ook is het oordeel van hen, die dien tijd afschilderen als een tijd van volslagen barbaarsch- heid, als een lange nacht van woestheid en onkunde. De onvergelijkelijke meesterstukken der bouwkunst alleen zouden reeds voldoende zijn om zich krachtig tegen zulk eene mee-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 102