17 sling le verhellen indien de valschheid dier meening uiel genoegzaam was bewezen door het grondige onderzoek van de middeleeuwenwaaraan men zich in den nieuweren tijd heeft gewijd. Men is daardoor thans lol een juister inzigt, lot een onpartijdiger oordeel over die vroegere dagen ge komen men is thans beter doorgedrongen in de kennis van dat kunstig stelseldat de toenmalige Stalen vormdemen weet thansdat.wat vroeger voorgesteld werd als een orde- looze hajertinderdaad eene wereld is geweest vol regelmaat en harmonieen dat waar van den naclil der middeleeuwen gewaagd wordthet altijd goed is er de woorden van Beets bij le voegen 't was een nachtwaarin de starren blonken Van riddereer en heldenmoed en kracht Die 't duister met hun schooncn glans beschonken." Verre van onbelangrijk te zijn bevatten de geschiedver halen dier lang vervlogen lijden vele zaken en gebeurtenissen waarvan het goed is, dat de heugenis niet verloren ga; wat heldhaftig en groot is geweestmoet niet verzwolgen worden door den stroom der vergetelheidmaar eeuw in eeuw uit bij het nakroost worden herdacht en vereerd. En is het geen heldhaftige strijd geweestde strijd dien de Friezen toen voor hunne vrijheid voerden Is het geen groolsche daad geweestde dood van dien Juwinga roemvol vallend voor de zaak van zijn Vaderland Herinnert dal niet aan den heldenmoed van Leonidas aan de zelfopoffering van Arnold van Winkelried? Wij bewonderen de grootc daden die de geschiedenis van de Republieken der oudheidof de nieuwere geschiedenis van andere volken ons oplevert; maar wij schijnen te vergetendat onze eigen jaarboeken even vruchtbaar zijn in zulke voorbeelden van menschelijke groot heid en heldendeugd. Daar zijn er, die de herinnering aan die vroegere helden tijden afkeuren als iels beuzelachtigs en onnutsals iets dat geene belangstelling of deelneming van het algemeen ver- 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 103