19 hier eeiie bladzijde hebben afgeschrevenin Friesland zijn de herinneringen aan 's lands aloude geschiedenis nog niet uitgewischtintegendeel, die herinneringen zijn daar diep in den geest des volks doorgedrongenen maken de kracht en den trots van dal volk uit. Die vroegere tijden terug Ie wen- schen te streven naar de aloude afscheiding der verschillende gewestenin den Hollander een natuurlijken vijand van den Fries te zien, en in onze eeuw de partijschappen van Schie- ringers en Vetlwopers te willen voortzetten niemand doel dat, niemand denkt daar aan; want dat zoude onzinnig zijn even zeer als misdadig. Waar echter de Fries wél aan denkt dat is dat hij behoort lot een volk dat zich door dapper heid en vrijheidsliefde een roemrijken naam in de geschie denis heeft verworvenwat de Fries wél doetdat isde nagedachtenis te vereeren der helden en groole mannendie zijn land heeft voortgebragten met echt kinderlijken pligt daarvoor te waken dat de daden en verrigtingen dier voor vaderen aan de vergetelheid onttrokken blijven. Moge elders de geschiedenis der lang vervlogen eeuwen uit de geheugenis van het volk verdwijnen, hier niet; hier is zij allen bekend; hier is zij aller eigendom. De namen dier helden die oud tijds voor Friesland's vrijheid hebben gekampt en die als martelaars daarvoor hun leven hebben opgeofferd worden nog altijd gevierd en geprezen hun glorie zweeft als hel ware nog over de velden en meiren van Friesland, bezielt aller hartenen geeft het aanzijn aan die volksfierheid die eerwaardig is, zelfs daar, waar zij overdreven wordt. Sla de jaarboeken van onzen krijgsroem open gij zult ook in de nieuwere lijden tal van Friesche namen vinden onder hendie ons land verdedigd hebben legen de Spaan- sche en Fransche dwingelandenof die op de zeeën het roofzuchtige Engeland bevochtenaan geen Kweekelingen onzer krijgsschool, aan geen aanstaande Officieren van onze vloot en van ons leger behoeft gezegd te wordenwie Tjerk IIiddes en Stellingwerf wie Aijlva Coeiioorn en Grovestins warenof wat de verrigtingen zijn geweest van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 105