ONDERZOEK en BELIJDENIS. liet ziele-lcvcn is cene aaneenschakeling van gewaarwor dingen waarvan de draaddie ze onderling verbindt menigmaal zoo fijn gesponnen isdat hij aan liet oog ont snapt. Indien wij met scherpzinnigheid en een goed ge heugen begaafd den blik naar achteren wilden slaan op de afgelegde levenshaan om ons rekenschap te geven van elke vrijwillig bedreven daad, van iedere vastgehouden gedachte op hoe menige tegenstrijdigheid zouden wij stuiten hoe raadsel achtig zouden wij ons zeiven zijn hoe streng zouden wij ons aan de teer houden dat de ondervinding de beste leermees teres is hoe klaar zou het ons worden dat het verstand eerst komt met de jaren en toch nooit ten volle komt Treden we vaak in dat onderzoek Belijden wij T ons zelvcn opregt en haasten we ons de vraag ontkennend te beant woorden. Daar zijn er gekonfijt in de geschiedenis van hun land van de wereld zelfsmaar in de geschiedenis van hun eigen hartin de wijsgeerige geschiedenis van hun leven zijn zij vreemdelingen. Toch is dal onderzoek niet altijd even moeijelijk en ont vangt men van lijd tot tijd indrukken zóó diep dal zij onuilwischhaar zijn. Kan ik het ooit vergelen, hoe ik te moede was toen ik als Kadet mijne loophaan intrad toen ik het toppunt mijner wenschen bereikt had hij het ontvangen der Officiers-épaulettoen ik mijn eenzelvig leven vastsnoerde aan dal van een anderdie mij een hemel op aarde was toen ik vader werd? Ik ga niet verder. Op deze pleisterplaats in mijn levens loop wil ik een oogenhlik verwijlen. Wat mij gebeurd is, en mij dunkt wat mij overkomen zal niets evenaart het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 107