36 moest aanvangen. Arme dwaas, die ik was. Hue kon ik ooit geloof hechten aan de bewering van zoo velen, dat eene inspanning van slechts weinige weken den lediggang van een heel jaar vergoeden kon; hoe kon ik dat geloovcn, daar ik toch dagelijks gezien had, dat zich de berg al meer en meer opstapelde, dat mijne onderwijzers zich met opper vlakkigheid niet tevreden stelden. Nog drie weken, en mijn eerste Kadettcnjaarmijn proef jaar was voorbij. Ja, wel een proefjaar! De maatstok, waarmee men u meten zalwordt in dat jaar gesneden. Met zorg en naauwlcttendbeid zijt gij gadegeslagenuw aanleg, vlijt, vorderingen, gedrag,het maakte alles een punt uit van naauwgezet onderzoeken de indrukdien ge 't eerste jaar te weeg brengt, valt niet gemakkelijk uit te wisschcn. T»e berigten omtrent den afloop van het examendie ik zelf mijnen ouders gaf, waren van dien aard, dat, zoo ze nog eenigzins twijfel overlietenzelfs de hoop van mij mei vakken naar huis te zien keeren uiterst gering was. Zóó werd dan de oudste zoon in het huisgezin terugver wacht! Wat grievende teleurstelling! wat somber floers over de vreugde, die de wederkomst van een kind, na de eerste afwezigheid van bijna een vol jaar, in het huisgezin te weeg brengt! De gedachte was niet te verbannen: «gij hebt de zware zorgen en liefderijke opofferingen uwer ou ders niet geteld van de vermogens u geschonkenhebt gij geen gebruik gemaakt; gij zijt aan hel begin uwer loopbaan ligtzinnig blijven staan, alsof u meer tijd dan anderen ge gund was om haar af te leggen. Wél draagt ge nog het eerekleed des krijgsmans, maar hoe? Zijt ge in waarheid Kadet, of in naam; hebt ge u boven den schoolknaap weten te verheffen Iladde het u nog aan middelen ontbroken om hel gevorderde te loeren waart gij bekrompen van aanleg geweesten hadt gij niettegenstaande eene volhar dende inspanning hel doel niet bereikt; het druipen zou u niet lol schande geweest zijn: maar nu?

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 122