EEN VALSCHE TOESTAND. Er worden niet veel levensjaren vereisclitom kennis ge maakt te hebben met een valschen toestand in de maat schappij. De echt Ilollandsehe jongen onder een (roep meis jes die op cene Fransche koslschool manieren geleerd heb ben de aankomende jongeling in het gezelschap zoo van volwassenen als van kinderen; zij hebben er de proef van gehad. Als men eenmaal in de wereld is, komt de gele genheid daartoe menigvuldig voor. Gij staal bij voorbeeld bekend geestig te zijn. Acht dagen geleden licht gij uw woord gegeven voor eene partij. De avond is gekomen. Gij zijt er op tegenwoordig. Men verwacht iets, misschien veel van. u. Maar ongelukkig hebt gij eene kou geval; zijt ge in uw middagslaapje (foeigestoordis een brand brief bij u gelegd, dien ge als wettig erkent en voor het werktuig houdt, dat uw laatslen rijksdaalder (of heet het ding zilveren ducaat?) uit uwe beurs dreigt te ligten; heeft uw broertje met de wijzers van uw horloge gespeeld en veroorzaakt, dat gij te laat op het appèl zijt gekomen; de eene of andere van de duizende pelües misères heeft uw al te prikkelbaar gestel getroffen, het ongeval vervult u; weg is uw luim, en of ge al morrelt en maalt en duikt om uwe geestigheid op te diepen, gij zijt als mat glas, en laat geen enkele lichtstraal van uwen liooggeroemden geest door; omdat ge u uit wilt slooven, brengt ge niets dan gedisteleerd water voort. Indien ge dal ooit geproefd licht weet ge wat ik bedoel. Ja, gij weet het; gij voelt hoezeer ge beneden u zelvcn blijft. Nog ééne pogingEen spotter zet u mat, met de welwillende toespraak: toe zeg eens eene aardigheid 1"

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 126