S3 In zijne plaats zoucit ge in uwe schulp kruipen, en liever werken als een aandrager dan uw lijd te verknoeijen met wissewasjes en het kwellen der baren. Gij bedwingt ugij verdraagt, maar val niettemin een ongunstig denkbeeld op van den jongeling, die zoo weinig gevoel van eigenwaarde aan den dag legt. Want dat is het. Daar wringt de schoen. De achting, die wij ons zeiven verschuldigd zijn, moet ons van menigen misstap terughouden opdat we zoo doende de achting van anderen verwerven. Zegt u de asymptoot, dat hij daar niet om geeftdat hij zich daarboven verheven acht; dan beklaagt ge hem in uwe ziel: hij is te vroeg de school ontloopenden Kadet passen zulke gevoelens niet. Zoo'n esprit fort is aan de Bredasehe Akademie niet op zijne piaats. Gij ziet al dadelijk, dat de jongeling uw vriend niet zijn kan, en neemt u voor, hem zoo veel doenlijk te mij den. Maar dat zelfs wil de zich hoog wanende asymptoot niet. Hoezeer ge 't ook vermijdthem zigtbaar links te laten liggen, hij merkt uw tegenzin, en voelt er zich door geraakt. Ziet gede asymptoot is wél gestruikeldmaar niet gevallen om te blijven liggen. De betere beginselen hebben de overhand ook in hemen wat hem in uwe onverschilligheid voor zijn persoon grieft, is de blik, dien gij hem daardoor op zich zeiven leert slaan. Daarbijis hij tegenover u in een valschen toestandte genover zijne andere kameraden is hij het niet minder. 't Is nietdat die hem met opzet mijden of op hem neerzien als op iemand, die achter hen gebleven is; het jeugdig hart staat open, is liefhebbend en voelt niet den angel van den broodnijd steken. Dal euvel openbaart zich trouwens hel minst in den krijgsstand. Maar hij en zij volgen ver schillende wegendie naar één doel leidenen loopen die wegen ook menigmaal in elkander uit, nog menigvuldiger buigen zij zich van elkander af. Houd dat in 't oogde asymptoot is altijd een wezen dat een merk draagt; mogen sommigen de oogen sluiten

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 139