37 voert, zonder daartoe door baatzucht aangespoord te worden. Wanneer hij dan geheel uit eigen beweging met warmte zijne bewondering en hulde aan onze voorouders brengt wanneer hij blijken geeft met onze geschiedenis bekend te zijnwanneer die bekendheid hem lof en achting afperst dan vooral brengt zijne taal onze zenuwen in trilling; dan vooral rijst het voorgeslacht in onze liefde en achting; dan vooral worden wij door 't ontwaken der beste gevoelens in ons binnenste opgewekt, om op het voetspoor onzer voor ouders die deugden aan te kweeken, welke hun groot en geacht maaktenen welke hunnen roem nog bij vreemde lingen van latere geslachten doet voortleven. liet is trouwens met de liefde voor den geboortegrond even als met elke andere innige genegenheiddie zich eerst met volle kracht ontwikkelt, wanneer wij van het voorwerp onzer liefde verwijderd zijn. Vraag het den bannelingzelfs al ware hij uit Siberië naar Florence of Napels verwezen de liefelijke zuiderzon kan hem zijne ijsvelden niet doen vergeten; de palmen en olijven doen hem de denneboomen terugwenschen. Vraag hel onzen krijgs- broeder in de Oost-Indische gewesten de trolsche natuur- tooneeiendie hij aanschouwtkunnen niet halen bij cene trekschuit op de Delftsche vaartzijne snellere bevordering is hem vooral daarom welkomdewijl ze hem des te nader brengt bij 't zuur verworven pensioen op den Vaderlandschen bodem. Vraag het onzen zeeman die op zijne verre togtcn zoo veel schoons, zoo veel groots te zien krijgt, wiens bedrijvig leven naast de grootste eentoonigheid de grootste afwisseling oplevert; hij had zijn Vaderland nooit zoo lief, als toen hij op vreemden bodem ontwaarde, hoe de Neêr- landsche vlag overal geëerd en geacht is hoe de overleve ring den roem zijner voorgangers op alle kusten doet voort leven. Gescheiden van zijn land had bij zijn geboortegrond dubbeld lief, en nog hooger steeg zijne liefde, toen hij den vreemdeling onzen landaard hoorde prijzen toen hij den vreemdeling de grootte onzer Natie hoorde verheffen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 143