60 gen werd aangenomen. Eene meer vorrnlijke uitnoodiging waarin de dag van het feestmaal was vastgesteld werd 's anderen daags schriftelijk gezondenen daarin straalde vooral door, hoe de leden der Sint-Nikolaas Sociëteit er eene eer in stelden het aandenken te bewaren aan New-Yorks eerste stichting door Nederlanders; hoe zij er trotsch op waren dus van Neêrlandsche voorouders te zijn afgestamd en hoe zij er zich eene vreugde uitmaakten de Neêrlandsche vlag op de Hudson's wateren te begroeten. Het feestmaaldat in alle opzigten der gelegenheid en der Sociëteit waardig was, had Woensdag den 26slc'1 Mei plaats. Zeventien Officiers en Adelborsten van den Prins van Oranje verschenen er als gasten. De groote eetzaal was met alles versierdwat goede smaak en overvloedige hulpmiddelen konden opleveren. Drie onaf zienbare tafels die de gansche lengte der zaal innamen ontvingen de leden der Sociëteit terwijl eene verhevenheid aan hel boveneinde meer bijzonder de eereplaats der gevierde gasten aanwees. Boven deze eereplaats was op den kamer wand met groote letters de leus der Nederlandsche Republiek Eendragt maakt magt" geschilderd terwijl hieronder de vlag gen van Neerland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika smaakvol in haar midden een schild bevalleden waarop het wapen en de leus van het Koningrijk der Nederlanden prijkten. De wanden en ramen waren smaakvol versierd en behangen met de Neêrlandsche driekleurhet geheel leverde een gezigt op der gelegenheid ten volle waardig. De schilderij der Sociëteitvoorstellende Nieuw-Amsterdam in 1656 was het voorname versiersel van de oost-zijde der zaal en nam hier van schier de geheele breedte in. Vlak tegenover den Voor zitter stond op tafel een miniatuur-fregatmet de Ameri- kaansche vlag in top en de Neêrlandsche vóórop terwijl daarnevens eene afbeelding geplaatst was van het fregat de Prins van Oranje. Onder de schoone en gepaste versieringen der tafel voor hel meerendeel van een nationaal karakter trokken vooral liet Kasteel van Nassau en een tempel ter ecre

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 146