69 als deelen en vonken van den roem van der Anglo-Saksen stam, waaraan geen ander bloed of ras deel mag hebben. Ik doe voor niemand onder in achting en dankbaarheid voor hel land der Pelgrim-vadersvoor de natie, die ons de taal en letterkunde van Shakspere en Milton schonk die ons de grondslagen van republikeinsche en grondwettige vrijheid door de voorbeelden en schriften van IIajipden en Sydney onderwees. Intusschen heeft de zaak ecne andere zijde, even belang rijk als de pas beschouwde. De grootte der latere volks verhuizing naar onze landstreken heeft de verbeelding van sommigen dermate getroffen, dat wij bun slechts een uitge strekt kamp van uitgewekenen toeschijnen en in redevoe ringen en schetsen is de bevolking der Vereenigde Staten voorgesteld als half uit Germanenhalf uit Kelten zamen- gesteld. Andermaal moet ik het verkondigenik doe voor niemand onder in het waardeeren van onze latere landver huizers, hetzij Kelten, of ïeutonen of Skandinaviërsof andere Europeesehe rassen, wier breede stroom ik maande lijks, wekelijks, dagelijks over den Oceaan naar onze hoorden zie vloeijen. Toch toont eene geringe studie der dikke en niet bloem rijke boekdeelen van onzen tienjarigen census in dit opzigt eene groote overdrijving aan alle zijden. Zulk een onder zoek leert ons, dal de toevloed van bevolking in de laatste jarenzelfs wanneer men dezen nog vermeerdert met het daaruit voortgesproten eerste geslachtslechts een zeer gering deel uitmaakt van onze gansche bevolking, waarvan verreweg het grootste gedeelte uit den ouden Kolo nialen stam gesproten is: uit de vroegste Teulonische uit gewekenen naar onzen Slaat en Pennsylvaniëuit de Anglo- Saksen en Anglo-Normandiërs in't Oosten en Zuiden, uit de vooral niet te vergeten Fransehe uitgewekenen der voor gaande, en uit onze Bataafsche voorvaders der zeventiende eeuw. Te midden dezer verschillende stammen, die nu onderling

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 155