75 Deze grondslagen der oorspronkelijke Unie onzer oude Statenontleend van de zeven Provinciën der Yereenigde Nederlanden zijn nog steeds behouden in een vorm die meer met de behoeften eener maglige Republiek overeen komt; wij moeten derhalve onze Bataafsche Vaders beschou wen als onze voorgangers in de politieke les om de voordeelen van plaatselijke en gewestelijke besturen met de magt en majesteit van een nationaal bestaan te vereenigen. Nog eens laat ons terugkeeren tot de oevers van onzen Hudson laat ons onzen Staat overzien wiens handel dien van alle anderen overtreft. Zien wij ook hier niet den in vloed van datzelfde bloed en de uitwerkselen van dalzelfde voorbeeld Ik heb reeds gewezen op den invloed van dat Nederlandsch bloed, van dien aard, die zeden, dat doorzigt op het ont wikkelen van ons Nieuw-Amsterdamwaardoor het werd wat het Oude Amsterdam was in den hoogen en magtigen staat zijner handelsgrootheid, de markt der natiën de beurs der wereld. Zonder aan andere stammen hun billijk aandeel in dezen schillerenden uilslag te betwistenis het genoeg te zeggen gelijk het door de gansche geschiedenis onzer stad bevestigd wordtdal het grootste deel van dien uitslag aan onzen Bataafsclien Staat te danken is. Doch genoeg over 't geen bij en om ons is Iaat ons den blik op het binnenland rigten. Beziet die lange kanaallijnen die in 't bijzonder onze Stalen onderscheiden. Ziet haar den Oceaan met de binnenlandsche wateren verbinden, eindigende in of zamengesnoerd met werkenmeestal door de kennis van den waterbouwkundigen Ingenieur aangelegd rondom welke steden verrijzen welke met die der Atlantische kusten wedijveren. Wat zien we hierin, voornamelijk wanneer we deze uit komsten vergelijken met de minder gelukkige ondernemingen van denzelfden aard in andere Staten die in geenerlei opzigt voor den onzen onderdoen in natuurlijke rijkdommen of in hulpmiddelen van wetenschap kunst en praktische kennis;

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 159