Ti wat zien wij er anders in dan de werking van het instinct onzer oude afkomst Dat we een groot deel van de stoutheid den omvang en het wélgelukken onzer hydraulische werken aan het instinct van ons nationaal bloed te danken hebben wordt vooral onweersprekelijk bevestigd door het feit dat in deze werken nog te jong om vruchten te dragen, maar niettemin de voor bereiders eener grootsche toekomstde naam van Generaal Sciiluyter op den voorgrond staatterwijl de naam van de Witt Clinton eveneens zoo roemvol verhonden aan de wélgeslaagde voltooijing onzer grootste werken almede zijne afkomst van moederszijde staaft van het land van water- bouwkennis en ondernemingszucht. Ongetwijfeld stempelt ons deze bijzondere aard van onzen Staat met de onuitwischbare trekken van datzelfde nationaal karakter ten toon gespreid door de mannendietwee eeuwen geleden te midden van den gevaarvollen en twijfel- achtigen strijd voor hunne onafhankelijkheidde werken konden volbrengen welke de bewondering van den ouden Dugdale wekten dien vader van der Engelschen waterbouw kunde. Ik bedoel de droogmaking van den Beemsterden Schermer den Purmer en den Wormer en dezelfde onder nemingsgeest heeft zich in onze dagen vereeuwigd in den Leeghwater den Cruquius en den Lijnden. Wij groeven ons groot kanaal in denzelfden geest en met hetzelfde instinct waarmee onze voorouders en hunne tijd- genoolen in Holland hunne groote werken der 16,lc en 17dt eeuw volbragtenen waarmee hunne achterkleinkinderenonze waardige neven onlangs het Haarlemmermeer droogmaakten en thans bezig zijn met het ontwerpen der grootsche onder neming om den moerassigen bodem der Zuiderzee met den vruchtbaren bodem van Holland te doen zamensmelten. Terwijl dus de Britsche schrijvers en redenaars (niet geheel zonder regt) de instellingen den geest en de gansche be volking der Vereenigde Staten onder de voornaamste eere- tilels van der Anglo-Saksen stam rangschikken behoeven

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 160