77 kaansch-Balaafsche ras cone eereplaats verdienen in de Geschie denis des Vaderlands en zich in de wapenen kunsten wetten of letteren vermaardheid verwierven. Hij zal zijne toehoorders oproepen om met hunne gedachten in 't verre verleden terug te keerenen hun tooncn hoe de kinderen van deze duizenden zich over bosch en veld en vloed van Oceaan tot Oceaan uitstrekten in eene Vereeniging van onaf hankelijke, zich zelve besturende, doch onderling naauw ver bonden Staten. Hij zal ontvouwen hoe in die Nationale Unie, door al hare lotswisselingen heen de uitvloeisels doorstralen van den geest en de ondervinding der Neêrlandsche onaf hankelijke voorvaders. Wanneer hij dan hel geheel zamenval zal hij met vader- landschen hoogmoed vervolgen: «dit alles behoort mede tot de schatten en zegeteekenen van Uwen met regt geöogsten roem Mijnheer de Voorzitter en hooggeëerde gasten ik wil u niet langer ophouden want ik heb reeds veel van uwe op merkzaamheid gevergd Ik wil u alleen nog verzoeken, u met mij te vereenigen in een feestdronkwelke in 't kort de gedachten zamenvat zoo oppervlakkig en onvolkomen door mij geuit. Die toast heeft ten minste ééne verdienste hij bevat meer gevoelensmeer feiten en meer gedachten dan ik woorden kon vinden om hem te uiten: «ons geliefd en GEëERD Bataafsche Vaderland Raadpleegden wij alleen het streelende van 't onderwerp we zouden -ofschoon het aanvankelijk ons voornemen was slechts fragmenten te leveren de geheele beschrijving van 't feest vertolken. De woorden die daar ter eere van onzen dierbaren geboortegrond, van liet regeerend Stamhuis, van den volksgeestvan onze Land- en Zeemagtkortom van ons geheele aanzijn gesproken werden gloeiden van zoo veel

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 163