ZONS- EN MAANSVERDUISTERINGEN. In den loop van 't jaar 1853 zullen er livee zons- en twee maans verduisteringen plaats hebben. De eersten, slechts gedeeltelijke ver duisteringen worden hij ons te lande niet zigtbaarde tweeden beide totaal, zullen slechts voor een gedeelte hier le lande in de vroege morgenuren van 2 Mei en 25 October zigtbaar worden. I. De eerste maansverduistering heeft plaats op den 2'1"1 Mei, en wel het begin te 2 u. 55 m. vm.het begin der totale ver duistering te 5 u. 56 m. vm.het midden der verduistering le 4 u. 24 m. vm., het einde der totale verduistering te 5 u. 12 in. vm.en het einde te 6 u. 15 m. vm. De maan gaat voor ons onder terwijl zij nog verduisterd is zoodat wij het einde der verduistering niet kunnen zien. Geheel en al is deze verduistering te zien in Amerikaterwijl wc hier te landebij helder wedergelijktijdig de opgaande zon en de verduisterde ondergaande maan regt tegen over elkanderaan de kimmen kunnen aanschouwen. II. De eerste zonsverduistering beeft plaats op den 16,l<:" Meien wel het begin op aarde als het bij ons is 0 u. 22 m. vm., hel midden te 2 u. 20 m. vm., en het einde le 4 u. 18 m. vm. Deze verduistering heeft plaats over de noordzijde der zouen is zigtbaar in noord-oostelijk Europa, het groolst gedeelte van Asic en het noordelijkst gedeelte van Noord-Amerika. III. De tweede maansverduistering heeft plaats op den 28"c" October en wel liet begin te 0 u. 5 m. vm.het begin der totale verduistering le 7 u. A m. vm., het midden der verduistering te 7 u. 48 m. vm., hel einde der totale verduistering te 8 u. 55 m. vm., en het einde te 9 u. 54 m. vm. De maan gaat bij ons onder nog eer de totale verduistering begonnen is. Deze verduistering zal even als de eerste in Amerika van het begin tot het einde zigtbaar wezen. IV. De tweede zonsverduistering heeft plaats op den 9llc" November, en wel het begin op aarde als het bij ons is 5 u. 55 m. vm., het midden te 7 u. 56 m. vm. en hel einde te 9 u. 18 m. vm. Deze verduistering heeft plaats over de zuidzijde der zon en is voor 't grootste gedeelte zigtbaar in de zuidelijke IJszeeterwijl van Diemens-land en Nieuw-Zeeland er nog een klein deel van zullen zien. NB. De planeet Venus is avondster van het begin des jaars lot in September; op den 10,lcn dezer maand gaal zij te gelijk met de zon onder en op den 5de" October komt zij te gelijk met de zon op waarna zij tot hel einde des jaars morgenster blijft.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 20