en dit moest niet meer kunnen gebeuren indien liet mid delbaar onderwijs de gewenschte hoogte bereikt had tevens deden zich jongelingen op, wier voorbereidende ken nis zóó uiterst gering en wier verstand zóó weinig ontwik keld was, dat men zich moeijelijk kan voorstellen, hoe een onderwijzer zulke jongelingen tot het examen kan doen op gaan. Het doel, waarmeê wij telken jare den uitslag bekend maken, is: 1». de onderwijzers scherper te doen toezien, dat zij geen leerlingen aan het examen blootstellen, die geen kans van slagen hebbenen zulks om aldus die leerlingen niet nutteloos aan bet ontmoedigend en toch onvermijdelijk druipen bloot te stellenom de ouders van die leerlingen niet op geheel onnutte kosten te jagen, om den goeden naam der onderwijzers niet te schaden; 2". de ouders en loogden in staat te stellen, door het raadplegen van den uitslag van meerdere jaren, de goede scholen voor hunne zonen en pupillen te kiezen. Wordt dit doel bereikt? Het schijnt van neen; althans het betrekkelijk aantal Aspiranten, die niet voldaan hebben, neemt niet af, gelijk ieder zien kan uit bet Overzigt vak den uitslag der Aspiranten-examens van 18361864, dat wij hierachter laten volgen. ij beseffen het ten vollehet is voor den onderwijzer soms moeijelijkhet opgaan van den leerling tot het examen te belettendoch die moeijelijkheid is uitzonderinggeen regel. Het is ten minste bezwaarlijk te geloovendat in den regel de ouders zóó dwaas, zóó blind zouden zijn, dat zij tegen het krachtig volgehouden oordeel van den onder wijzer inhet opgaan van hunnen zoon zouden doordrijven om hem te doen afwijzen. In tegendeel, wij gelooven, dat in den regel de ouders voor rede vatbaar zijnvooral wanneer men hun aantoontdat zij het geluk van hun zoon in de waagschaal zetten. Dat doet geen vader roeke loosen dat zou hij doen, indien hij zijn slecht voorbereiden zoon op de Akademie v ilde helpen binnensmokkelenwant gesteld, dat hem dit gelukte niettegenstaande de scherpe blikken der examinators, dan zou juist dit bet ongeluk

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1855 | | pagina 66